Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Arsenalu mu místo stále drží

Česko

Tomáš Rosický – Před dvanácti měsíci se český záložník naposledy objevil na hřišti

Pokud chcete vidět v akci fotbalistu Tomáše Rosického, od dnešního dne už musíte v archivu hledat přesně rok staré záběry.

PRAHA Psal se 26. leden 2008, když se Tomáš Rosický naposledy představil v dresu londýnského Arsenalu. Kvůli týden starému zranění podkolenní šlachy vydržel na hřišti pouhých devět minut, přesto tehdy ještě nikoho nenapadlo, že se do hry nevrátí ani po roce.

Než zmizel z trávníků, měl v sestavě Arsenalu neotřesitelné postavení, jenže teď o něj bude muset znovu bojovat. Najde se i po tak dlouhé pauze pro českého špílmachra v londýnském klubu místo?

Pokud půjde vše podle plánu, jasno může být už v březnu, kdy je plánován Rosického návrat. „Myslím, že mu trenér Wenger věří a čeká na něj. Tomáš stál velké peníze a navíc je to stále kvalitní hráč,“ tvrdí reprezentační trenér Petr Rada.

Arsenal se za rok, kdy Rosický pouze vysedával v ordinacích ortopedů, změnil k nepoznání. Z vyhlášené zálohy Hleb, Flamini, Fabregas, Rosický nic nezbylo. První dva v létě odešli, druhá polovina řady je momentálně zraněná.

„Právě proto jsou letos slabší než loni. Tomáš nebude mít po návratu v záloze takovou konkurenci, ale ani spoluhráče, kteří by mu umožnili vyniknout,“ připomíná Tomáš Radotínský, který komentuje přenosy anglické ligy.

Londýnský klub se bez Rosického naučil hrát, ale nikdy si na to nezvykl. „Jejich záloha není špatná, ale proti minulosti mají problém soupeře přehrát,“ tvrdí pozorovatel české reprezentace Miroslav Jirkal. Záložník se už vrátil na hřiště V záloze Arsenalu v současnosti vyčnívá jen Samir Nasri. Jednadvacetiletý francouzský talent přišel v létě za jedenáct milionů liber z Marseille, kouč Arséne Wenger mu svěřil post Rosického a z Nasriho je teď objev Premier League.

Právě on bude největším konkurentem Rosického při jeho cestě zpět do základní sestavy. „Nasriho kupovali spíš jako investici do budoucna, jeho čas teprve přijde,“ upozorňuje Jirkal. „Můžou hrát oba. Rosický je univerzál, klidně může hrát ve středu zálohy,“ míní trenér Vlastimil Palička.

Variant, jak poskládat zálohu s Rosickým, je víc. „Nasri může hrát na jednom kraji a Tomáš na druhém. Když bude zdravý, o místo se bát nemusí,“ říká Radotínský.

Včera navíc přilétla z Londýna další povzbudivá zpráva. Rosický se vrátil na hřiště, zatím v režimu individuální přípravy.

Fanoušci už sice možná zapomněli na jeho vyhlášenou střelu šajtlí, ale přesto existuje spousta důvodů, proč se Arsenalu vyplatí na „Malého Mozarta“ počkat.

„Fabregas odehraje výborný zápas, ale ve stejném tempu. Rosický je jiný. Jeho rychlost a myšlení Arsenalu chybí,“ říká Radotínský.

Zatímco nyní má Arsenal v tabulce 41 bodů, ve stejné fázi soutěže před zraněním Rosického jich měl o deset více. „V Arsenalu si pamatují, v jaké formě Tomáš odcházel. Hráč jako on může jejich zálohu při současných problémech vyšperkovat,“ tvrdí Jirkal.

Právě dobrá pověst může Rosickému návrat na hřiště usnadnit. „Nikdy v Arsenalu tak moc nevyčníval, ale byl součástí týmu a tak se i vrátí,“ říká Palička. „Nikdo nečeká, že Arsenal spasí a to je výhoda, protože nebude pod tlakem.“

Zbývá jen, aby se Rosický doléčil. Už pětkrát se jeho návrat odložil. Jak dopadne šestý pokus?

***

Nikdy v Arsenalu tak moc nevyčníval, ale byl součástí týmu, a tak se i vrátí. Neberou ho jako spasitele, a to může být jeho výhoda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!