Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V čele České filharmonie bude Elijahu Inbal

Česko

PRAHA Novým šéfdirigentem České filharmonie se od podzimu 2009 stane mezinárodně uznávaný Izraelec, jednasedmdesátiletý Elijahu Inbal. Funkci převezme po Zdeňku Mácalovi, který ji předčasně opustil loni v září. Do Inbalova příchodu nebude podle vedení filharmonie místo šéfdirigenta obsazeno. Inbal bude šéfdirigentem od sezony 2009/2010, dohoda zní na tři roky s opcí na další léta.

Od roku 2003 do loňského září byl šéfdirigentem ČF Zdeněk Mácal, který se však funkce neočekávaně a předčasně vzdal. Původně měl na postu šéfdirigenta působit do června letošního roku. Dohodnuté koncerty podle vedení filharmonie stále vede a s orchestrem zůstane v pravidelném pracovním kontaktu i nadále.

Inbal byl několikrát hostem českých koncertních pódií. Během kariéry spolupracoval s operními domy v Mnichově a Hamburku, s Veronskou arénou a Glyndebournským festivalem; podílel se na hudebním nastudování řady nových inscenací v Paříži a Curychu.

Od roku 1974 do roku 1990 byl Inbal hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 2001 byl jmenován na pětileté období šéfdirigentem Berlínského symfonického orchestru. Od ledna 2007 působí jako hudební ředitel divadla La Fenice v Benátkách, od letošního dubna bude šéfdirigentem Metropolitního orchestru v Tokiu.

Dalším kandidátem na funkci šéfdirigenta, o němž se před časem spekulovalo, byl Rakušan Manfred Honeck. Kvůli svým pracovním závazkům v Pittsburghu a Stuttgartu však nabídku odmítl. Od sezony 2008/2009 se stane hlavním hostujícím dirigentem ČF s rozšířeným úvazkem. Otázku budoucího působení na šéfdirigentském postu, jak řekl letos v lednu, ponechává zatím otevřenou.

Vztah mezi šéfdirigenty ČF a jejím vedením či orchestrem se v uplynulých 15 letech neobešel bez zádrhelů; s filharmonií se nerozešel v dobrém Němec Gerd Albrecht, který v jejím čele stál v letech 1993 až 1996. Jako „nikoli nejšťastnější“ své pražské angažmá hodnotil také Albrechtův nástupce a Mácalův předchůdce Vladimir Ashkenazy. Sám Mácal své působení v čele filharmonie ukončil netradičním způsobem; hráče o něm informoval po zkoušce na zahraničním festivalu bezmála rok před vypršením dohodnuté smlouvy.

Autor: