Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na demonstraci proti vládě se v Praze sešlo 70 tisíc lidí, žádali demisi

Česko

  9:30aktualizováno  18:06
Na tříhodinové demonstraci proti vládě se v sobotu na Václavském náměstí v Praze sešlo zhruba 70 tisíc lidí. Protest s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou České republiky. Organizátoři vyzvali k demisi vlády a ohlásili, že chystají stávku, pokud by k ní nedošlo. Podle premiéra Petra Fialy demonstraci svolaly „síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR.“

„Cílem naší demonstrace je nutnost změny, hlavně v řešení otázek cen energií, zejména elektrické energie a plynu, které způsobí destrukci našeho hospodářství už letos na podzim. My jsme vyzvali premiéra Petra Fialu, aby s námi jednal, ale bohužel nemáme žádnou odpověď. Takže budeme dále tlačit na to, aby tato vláda skončila. Budeme chtít její demisi,“ uvedl spoluorganizátor akce Jiří Havel.

„Požadujeme dočasnou vládu odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda demisi nepodá do 25. září, tak na demonstraci 28. září ohlásíme nátlakové prostředky. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci a dalšími skupinami na vyhlášení stávky,“ doplnil spoluorganizátor Ladislav Vrábel.

Mezi prvními řečníky vystoupili experti na energetiku Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, kteří kritizovali fungování a vysoké ceny energetické burzy v Lipsku. Na pódiu hovořil i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. Ten se proti Fialovi vymezil osobními útoky, odmítl cíle Green Dealu a pak obvinil Německo, že chce ovládnout ČR pomocí Evropské unie.

Po skupině odborníků vystoupilo několik politiků. Jako první mluvila Zuzana Majerová-Zahradníková z Trikolóry. „Česká republika potřebuje českou vládu. Fialova vláda je možná ukrajinská, možná bruselská, ale rozhodně ne česká,“ řekla.

Vláda má podle ní snížit daně, včetně DPH, a ukončit protiruské sankce, které poškozují české podnikatele. Požadovala i zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. „Toto není naše válka,“ prohlásila Majerová-Zahradníková a její výrok vyvolal mezi demonstranty silnou odezvu.

Jako další vystoupil Lubomír Volný s proslovem o rozdrobenosti krajně pravicových politických sil. „Národovecká politická scéna zklamala očekávání české veřejnosti na parlamentní i mimoparlamentní úrovni. Hádali jsme se mezi sebou, soupeřili jsme a sázeli jsme na reklamní PR agentury. Vaším úkolem je, abyste nás k té spolupráci donutili,“ vyzval Volný.

O spolupráci různých politických hnutí hovořil i Josef Skála z Komunistické strany Čech a Moravy. „Neveďme včerejší války. Národní pravice potřebuje civilizovanou levici. Musíme se vrátit do extraligy světové ekonomiky. Současnou vládu i ty budoucí k tomu dotlačíme, pokud se tento vlastenecký blok udrží pohromadě,“ prohlásil Skála.

Policisté po akci potvrdili, že nemuseli řešit žádný zásadnější problém, ač na místo dorazilo i několik desítek odpůrců s vlajkami EU a NATO. Demonstrantům se nelíbila také vlajka Ukrajina, která je zavěšená na Národním muzeu. „Sundejte tu vlajku,“ skandoval dav. Někteří z demonstrantů si sebou přinesli bubny a transparenty s nápisy proti vládě, EU, NATO i premiérovi Petru Fialovi. Někteří si přinesli také vlajky Ruska či rudé vlajky KSČM.

Pořadatelé demonstrace chtějí zmírnění dopadů energetické krize a nápravu škod. Požadují osvobodit tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech, dále vojenskou neutralitu a zajištění přímých smluv s dodavateli plynu za nízké ceny, především s Ruskem. Česká republika podle nich potřebuje změnit systém rozdělování a plateb za elektřinu tak, aby neplatila prostředníkům na burze.

Rakušan bere obavy lidí vážně

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. „Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu,“ uvedl vicepremiér. Zároveň varoval, že je třeba nedopustit rozdělení veřejnosti. „Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme,“ napsal Rakušan na twitteru.

Premiér Petr Fiala řekl, že demonstraci „svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR“. Dodal, že každý má právo vyjádřit postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil Fiala.

Autoři: , ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...