Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku přibudou pralesy, shodly se Lesy ČR s ekology

Česko

PRAHA Divoké lesy ponechané svému přirozenému vývoji bez jakýchkoli zásahů člověka. Na takovou přírodu by v budoucnu měli lidé v České republice narážet čím dál tím častěji. V Česku totiž vzniknou nové „pralesy“, které zaberou více než dva a půl tisíce hektarů.

V posledních čtyřech letech bylo v Česku vyhlášeno devět bezzásahových území, z nichž se postupně stanou pralesy.

Agentura ochrany přírody a Lesy ČR před nedávnem podepsaly smlouvu o vytvoření dalších bezzásahových území. V těchto lokalitách nebudou lesníci podle dohody smět zasahovat. „Je to na začátku, ta území se stanou pralesem až za takových 150 let,“ řekl mluvčí státního podniku Lesy České republiky Radek Drahný.

„Většina bezzásahových území leží v chráněných krajinných oblastech. Nově ale budou moci být i za jejich hranicemi,“ řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pojer. Navíc: „Díky studiu těchto území získáme nové podklady, které budeme moci použít v péči o chráněná území.“ Pralesy mají zajišťovat přežití velkého počtu rostlinných a živočišných druhů. Pralesy jsou na rozdíl od hospodářského lesa cenné tím, že v nich probíhá fáze rozpadu, na kterou jsou vázány specifické druhy hmyzu. Zatím posledním pralesem se staly Havrany v Národní přírodní rezervaci Libický luh. Ten je ve správě Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Rezervace Libický luh patří k nejrozsáhlejší oblasti lužních lesů v Čechách. Celková rozloha rezervace je 446 hektarů, z toho bylo vyhlášeno jako bezzásahové území 31,3 hektaru. V rezervaci žije celá řada rostlin a živočichů. V tůních a mrtvých a slepých ramenech Labe žijí ohrožení vodní korýši, měkkýši a obojživelníci. Právě v této lokalitě byl naposledy v roce 1994 pozorován denní motýl jasoň dýmkovitý. Ten v současnosti žije pouze na Moravě.

Z vyhlašování nových bezzásahových území nemají radost jen ochránci přírody, ale i samotní lesníci. Ti totiž využijí poznatky ze studia lokalit k vlastnímu hospodaření. Lesníci deklarují, že budou hospodařit přírodě bližším způsobem. „Je podstatné vědět do budoucna, jakým způsobem by si mohla příroda poradit s našimi historickými chybami,“ řekl Radek Drahný.

Lesníci společně s ochránci začnou nyní vytypovávat území, která by mohla aspirovat na další pralesy.

***

Co je bezzásahové území

V bezzásahovém území se nesmí těžit dřevo ani zpracovávat odumřelé dřevo. Nesmí se tu ani vysazovat sazenice ani jakkoli ovlivňovat vzhled lesa. Bezzásahové lesy jsou v prvních zónách národních parků a v národních přírodních rezervacích, jako je například Boubínský prales nebo Žofínský prales. „Pralesů“ je v současnosti asi 22 000 hektarů - tedy 0,83 procenta všech lesů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!