Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku se rychle otepluje - za 10 let více než o stupeň

Česko

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Průměrná roční teplota v Česku se za posledních deset let zvýšila o 1,1 stupně Celsia, což je víc než průměrná míra oteplování celé severní polokoule. Vyplývá to z aktuálních údajů, které shromáždil vedoucí oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel.
Globální oteplování (ilustrační foto)

Globální oteplování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle Pretela tak teplotní statistiky potvrzují trend globálního oteplování planety, který mnozí kritici stále popírají. Vůbec nejteplejším rokem v Česku byl v poslední dekádě rok 2000, kdy se průměrná roční teplota zvýšila proti normálu o 1,8 stupně. Loňský rok byl pak za posledních deset let třetím nejteplejším.

Odchylka od normálu se v mezinárodních srovnáních počítá tak, že se jako základ vezme průměrná roční teplota, vypočítaná za roky 1961 až 1990. "Důležité především je, že žádný z posledních deseti roků neměl zápornou teplotní odchylku, všechny měly kladnou," řekl LN Jan Pretel.

V každém roce dekády tak bylo v průměru tepleji, než kolik činí teplotní průměr třiceti let před rokem 1991. I rok 1997, v dekádě nejstudenější, byl o 0,29 stupně teplejší než průměr z tohoto předchozího sledovaného období. "Globální oteplování prostě pokračuje, data hovoří jednoznačně," tvrdí Pretel. Na celé severní polokouli se podle něj zvýšila průměrná roční teplota za posledních deset let o 0,7 stupně.

Také v delších časových řadách je oteplování planety více než znatelné. V letech 1991 až 2008 se na severní polokouli podle Pretela zvýšila průměrná roční teplota o 0,49, v Evropě o 0,79 a v Česku o 0,84 stupně Celsia.

Fakt, že Česko se otepluje víc než evropský průměr, údajně vyplývá z toho, že čím více na sever, tím je oteplování razantnější. "Jestliže se tedy na jihu Evropy oteplilo o 0,6 stupně, na severu o 0,9. A Česká republika leží ve středu Evropy," řekl Pretel.

Další informace o oteplování  si přečtěte v dnešním deníku

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...