Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku se rychle otepluje - za 10 let více než o stupeň

Česko

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Průměrná roční teplota v Česku se za posledních deset let zvýšila o 1,1 stupně Celsia, což je víc než průměrná míra oteplování celé severní polokoule. Vyplývá to z aktuálních údajů, které shromáždil vedoucí oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel.
Globální oteplování (ilustrační foto)

Globální oteplování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle Pretela tak teplotní statistiky potvrzují trend globálního oteplování planety, který mnozí kritici stále popírají. Vůbec nejteplejším rokem v Česku byl v poslední dekádě rok 2000, kdy se průměrná roční teplota zvýšila proti normálu o 1,8 stupně. Loňský rok byl pak za posledních deset let třetím nejteplejším.

Odchylka od normálu se v mezinárodních srovnáních počítá tak, že se jako základ vezme průměrná roční teplota, vypočítaná za roky 1961 až 1990. "Důležité především je, že žádný z posledních deseti roků neměl zápornou teplotní odchylku, všechny měly kladnou," řekl LN Jan Pretel.

V každém roce dekády tak bylo v průměru tepleji, než kolik činí teplotní průměr třiceti let před rokem 1991. I rok 1997, v dekádě nejstudenější, byl o 0,29 stupně teplejší než průměr z tohoto předchozího sledovaného období. "Globální oteplování prostě pokračuje, data hovoří jednoznačně," tvrdí Pretel. Na celé severní polokouli se podle něj zvýšila průměrná roční teplota za posledních deset let o 0,7 stupně.

Také v delších časových řadách je oteplování planety více než znatelné. V letech 1991 až 2008 se na severní polokouli podle Pretela zvýšila průměrná roční teplota o 0,49, v Evropě o 0,79 a v Česku o 0,84 stupně Celsia.

Fakt, že Česko se otepluje víc než evropský průměr, údajně vyplývá z toho, že čím více na sever, tím je oteplování razantnější. "Jestliže se tedy na jihu Evropy oteplilo o 0,6 stupně, na severu o 0,9. A Česká republika leží ve středu Evropy," řekl Pretel.

Další informace o oteplování  si přečtěte v dnešním deníku

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat