Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku zabíjí alkohol, hlavní hygienik Vít má už půl roku volno

Česko

  7:00
PRAHA - Kvůli neustálým odkladům ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se Česko dostalo do nevítané situace. Už přes týden umírají lidé na otravu metanolem, avšak hlavní hygienik nepracuje. Michael Vít si totiž už půl roku vybírá neplacené volno.

Hlavní hygienik České republiky Michael Vít už půl roku nepracuje. foto: ČTK

Víta vyšetřuje policie kvůli podezření, že zmanipuloval zakázku na poradenství. V polovině března proto po tlaku politiků, včetně ministra zdravotnictví, odešel na neplacenou dovolenou. Premiér Petr Nečas tehdy tvrdil, že pokud Vít na funkci sám brzy nerezignuje, bude odvolán. Uběhlo však už bezmála šest měsíců a situace je stále stejná - hlavní hygienik je 'mimo službu'.

"Tato věc je stále v jednání a v tuto chvíli nelze předjímat jeho výsledek," sdělil mluvčí vlády Michal Schuster na dotaz, zda vláda vzhledem k aktuální situaci neaktivitu hlavního hygienika vyřeší. Právě ona má pravomoc Víta odvolat. 

AKTUÁLNĚ:

Ministr Heger přitom v létě sliboval, že do konce srpna provizorní situaci vyřeší. Z toho však sešlo. Serveru Lidovky.cz nejprve vzkázal, že se s Vítem sejde první týden v září, poté schůzku odložil na druhý zářijový týden. "Chci se doktora Víta zeptat, jaký bude jeho osobní přístup k celé věci v případě, že by žalobce kauzu posunul do další fáze," sdělil Heger.

Ještě v úterý ministr serveru Lidovky.cz potvrdil, že se s Vítem tuto středu sejde. Avšak na dotaz, jaký výsledek setkání přineslo, nereagoval. Ve čtvrtek večer nakonec v ČT uvedl, že situaci vyřeší na konci září či v říjnu.

Hegerova 'one man show'

V podstatě neobsazená pozice hlavního hygienika je přitom v těchto dnech viditelnější než dosud. Už přes týden umírají lidé na otravu nekvalitním alkoholem, hygienické stanice provádí kontroly po celé zemi. Avšak člověk, který by měl jejich akce koordinovat a informovat vládu i veřejnost, chybí.

V minulosti přitom při podobných situacích Vít veřejně vystupoval a ujímal se pozice hlavního mluvčího. Například v roce 2010 aktivně vystupoval v boji proti prasečí chřipce. Dokonce apeloval na veřejnost, aby se nechala očkovat, sám však vakcínu dlouho odmítal. Nemoc později sám dostal, ale měla u něj jen lehký průběh.

V současnosti však o sobě Vít nedává vědět. Veškerých mediálních výstupů k problému s metylalkoholem se ujímá přímo ministr zdravotnictví. Server Lidovky.cz se Víta pokusil kontaktovat. Telefon však nezvedal a na sms zprávu neodpověděl.

Z čeho je hlavní hygienik Vít podezřelý?

Víta policie viní z toho, že zmanipuloval výběrové řízení na poradenství pro ministerstvo vnitra. Zakázku měl dohodit Otakaru Vychodilovi - manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví. Policie vyčíslila škodu na dva miliony korun. Vít vinu odmítá. Vyšetřování by mělo být u konce 20. září. Poté se rozhodne, zda policie státnímu zástupci navrhne Víta obžalovat.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...