Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V derby klidně ocením oba kluby

Česko

Říká se, že při derby mezi Spartou a Slavií snad každý Čech přeje alespoň o trošku víc jednomu z týmů. Herec Michal Pavlata (63) to však za sebe popírá. „Jsem jenom obyčejný člověk, co má rád fotbal,“ říká. „A taky nejsem žádná celebrita, to z toho titulku škrtněte,“ podotýká.

Člověk je sice zvyklý prohlášení o fandění dobrému fotbalu nebrat příliš vážně, Pavlata však v tomto ohledu průsobí přesvědčivě.

„Při derby ocením všechny dobré akce, ostatně jako vždy. Jsem totiž člověk, který tleská nádhernému uvolnění Kuliče stejně jako brance, kterou dá nějaký slávista. Vidíte, teď mě dokonce ani nenapadá žádné jméno, protože oni už dlouho gól nedali,“ usmívá se.

Jeho neutralitu mu ale nevěří ani vlastní bratr. „Josef je totiž už pětapadesát let slávista.

A vždy když zatleskám akci sparťanského hráče, tak říká, že jsem zakuklenej sparťan. A já přitom vážně nejsem,“ líčí drobné rodinné neshody.

Derby považuje za vrchol sezony, s jejím zbytkem však již spokojen není.

„Jak jsem říkal, mám rád hezké akce. A jelikož jich je v domácí lize hrozně málo, tak si občas spravuji chuť a v televizi se dívám na to, jak vypadá skutečný fotbal,“ říká. Nutno však poznamenat, že je zřejmě jedním z mála, kteří mají o české lize skutečně dobrý přehled. „Pravidelně chodím na všechny pražské stadiony, mám totiž legitimaci od svazu,“ vysvětluje. Největší nešvar českého fotbalu vidí v odchodech mladých hráčů do zahraničí. „Liga je vybrakovaná. Do světa jsou posíláni hráči jako Fenin nebo Necid, kteří by ještě dlouho měli zůstat u maminky. A oni tam pak zapalují balkony nebo hrají v zemích, kam bych já nikdy nejel,“ kritizuje oblíbený tah fotbalových manažerů. „Český fotbal se stane jen regionální záležitostí. Je to smutné, ale musíme se s tím smířit,“ uzavírá.

Občasný fotbalový fejetonista Pavlata nabízí řešení i české reprezentaci. „Kopíroval bych vládní krizi a jmenoval překlenovacího trenéra Františka Straku. On totiž dokáže hráče správně vyhecovat. Celý tým bych postavil z ligy. Je lepší mít na place jedenáct bojovníků než mezinárodní hvězdy, které hasnou před očima a září leda v barech.“ Ani po excesech hráčů a porážce se Slovenskem nepřestává reprezentaci fandit. „Je ale třeba se rozloučit se všemi hráči Brücknerovy éry,“ říká nekompromisně.

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Michal Pavlata herec a publicista

Autor: