Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Ďolíčku vyrostou domy

Česko

  7:31
Jedno z nejstarších fotbalových hřišť v Praze zřejmě čeká zánik. Vršovický stadion klubu Bohemians 1905 nebude vyhovovat přísným parametrům pro nejvyšší soutěže a jeho přestavba by byla příliš nákladná. Tvrdí to majitel Ďolíčku, společnost CTY Development.

Fanoušci Bohemians 1905 (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Na místě legendárního sportoviště hodlá vystavět „alternativní developerský projekt.“ To se nelíbí ani vedení klubu ani jeho zarytým fanouškům.
„Kdybychom se nedívali na ekonomické faktory, bylo by pro klub i fanoušky prioritou číslo jedna zachování fotbalu v Ďolíčku. Pro majitele jsou naopak finance nejpodstatnější. Teď půjde o to, najít nějaký kompromis,“ řekl ředitel klubu Bohemians 1905 Lukáš Přibyl. Podle něj by bylo možné současný stadion přestavět tak, aby splnil kritéria pro prvoligovou soutěž, která začnou platit v roce 2012.

Příliš drahý Ďolíček  
 Náklady na takovou rekonstrukci se ale odhadují na čtyři sta až pět set milionů korun. CTY Developmnet se proto do přestavby a modernizace stadionu pouštět nehodlá. „Na projekt nemáme z ekonomického hlediska. I pokud bychom finanční prostředky našli, je pro nás velké riziko splnit projekt ligové stadiony 2012 a požadavky stavebního zákona,“ uvedl ve svém vyjádření ředitel CTY Development Ondřej Oravec. Přestavbu stadionu navíc neumožňuje současný územní plán. Podle něj by bylo možné stadion pouze přesunout a zastavět proluky.  Společnost, která kromě stadionu vlastní i 51% klubu Bohemians 1905, preferuje především z finančních důvodů variantu fotbalisty z Ďolíčku přesunout úplně jinam, nabízí se především Eden a Strahov.

Podle Přibyla není ale zatím rušení ani stěhování stadionu na pořadu dne. „Majitel se sešel se zástupci fanoušků a svůj záměr jim prezentoval. Jeho realizace ale není otázkou týdnů ani měsíců, ale spíše čtyř až pěti let. Během té doby je důležité vést diskusi o budoucnosti stadionu a zapojit do ní jak fanoušky, tak Pražany,“ vysvětlil ředitel.

Fanoušci možná znovu pomohou
Stěhování z tradičního vršovického stadionu nadzvedlo silně loajální fanoušky klokanů. Zástupci Družstva fanoušků Bohemians se obávají, že s opouštěním Ďolíčku by se ztratila i mimořádná rodinná atmosféra klubu, která ho provází jak díky bohaté historii, tak do té doby bezprecedentní pomoci fanouškovské obce při záchraně klubu. Družstvo uvažuje i tom, že by příznivce bohemky znovu vyzvalo, aby finančně napomohli setrvání klubu na tradičním místě. Hrozba zrušení stadionu s prvorepublikovou tradicí hýbe i internetovýcm fanouškovským fórem. Podle většiny příznivců klubu se ztráta Ďolíčku rovná ztrátě identity klokanů.

Vedení klubu doufá, že se do debaty o budoucnosti domovského hřiště Bohemians 1905 zapojí i veřejné instituce, především magistrát a městská část.  Radnice Prahy 10 podle vyjádření na svých internetových stránkách považuje stadion a jeho okolí za „zapomenutý kus periferie, který je adekvátně využíván asi dvakrát tři hodiny v měsíci. Celá lokalita je umrtvujícím prvkem.“
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!