Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

V Hradci Králové se o comeback snaží dlouholetý primátor

Česko

  6:30
HRADEC KRÁLOVÉ - V Hradci Králové mají volební téma ze systému placeného parkování. Zároveň se tam o velký comeback snaží Martin Dvořák, bývalý primátor a výrazná osobnost politického dění v Hradci těsně po sametové revoluci.

Bývalý dlouholetý primátor Hradce Králové Martin Dvořák. foto: www.martindvorak.cz

Pardubický rodák byl primátorem Hradce od roku 1990. V dalších volbách svoji pozici obhájil, ale v roce 1998 byl odvolán. Důvodem bylo obvinění, že porušil zákon o obcích, když bez projednání s radou a zastupitelstvem podepsal zástavní smlouvu, na jejímž základě město ručilo svými pozemky za úvěr soukromé firmy. Dvořák se obhajoval, že městu nevznikla žádná újma.

12 995 kandidátů

V minulých volbách uspěla hlavně různá místní sdružení, získala víc než polovinu ze 4232 zastupitelských křesel. Nejvíc brala v menších obcích.

Letos se o posty zastupitelů uchází v kraji celkem 12 995 kandidátů v průměrném věku 45 let. 70 procent kandidátů jsou muži. Nejstarším kandidátem kraje je 90letý důchodce Jaroslav Středa, který kandiduje v Trutnově za sociální demokracii.

Během posledních 12 let působil v zahraničí a na ministerstvu zahraničních věcí. Teď by se rád vrátil v barvách uskupení Volba pro město. Plakáty jeho strany visí po celém Hradci na všech sloupech trolejbusového vedení.

Z předvolebních plakátů se na Hradečany usmívá i další známá tvář, poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. Ta se v animovaném předvolebním klipu ostře vymezuje proti současnému vedení města. V kampani mimo jiné slibuje zlepšení dopravní situace.

Volby v krajích grafika - Královehradecký kraj.

Pro zvětšení rozklikněte

Současný primátor Hradce Otakar Divíšek (ODS) svůj post neobhajuje. Návaznost na současné vedení města tak nabízí jeho dnešní náměstkyně a spolustranička Pavla Finfrlová, která je jedničkou ODS.

Matadora Senátu vyzývá náměstek kraje

Senátní volby na Jičínsku a Nymbursku ve volebním obvodu 37 byly zatím trochu nuda. Všechny troje volby, které se tu dosud do Senátu konaly, totiž vyhrál Jiří Liška (ODS). Bývalý poslanec a starosta Jičína je v Senátu od roku 1996 a v současnosti je jeho místopředsedou. Předkládal mimo jiné návrh na odškodnění účastníků třetího odboje.

Letos proti němu ČSSD nasadila 1. náměstka hejtmana kraje Josefa Táborského. Na kraji zodpovídá za oblast ekonomiky, a tak ve volbách slibuje hlavně finanční podporu měst, obcí a spolků.

Neznámou tváří na Jičínsku a Nymbursku ovšem není ani ředitel nymburského gymnázia a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn, který kandiduje do Senátu za lidovce. Pokud uspěje, v horní komoře parlamentu se chce věnovat školství.

KDO KANDIDUJE

* Jiří Liška (ODS) senátor, místopředseda Senátu
* Tomáš Czernin (TOP 09), lesník a zemědělec
* Jiří Hvězda (VV), zubní lékař
* Jiří Kuhn (KDU-ČSL), ředitel nymburského gymnázia
* Otakar Ruml (KSČM), zastupitel kraje, předseda výboru
* Josef Táborský (ČSSD), náměstek hradeckého hejtmana
* Miroslav Voda (Suverenita), předseda občanského sdružení

Velkým tématem v kampani je smlouva se soukromou firmou, která tu provozuje systém placeného parkování. Kolem této zakázky byla a je řada pochybností. Kandidáti z různých stran slibují audit smlouvy, jestli není pro město nevýhodná, její změnu nebo rovnou hledání způsobu, jak ji vypovědět.

Náměstkyně Finfrlová připouští jednání o změně kontraktu, ale jedním dechem upozorňuje, že jeho vypovězení by přineslo velké výdaje. Firma má s městem od roku 2006 smlouvu o správě placených parkovišť v centru na třicet let. Město už dříve dostalo kvůli zakázce pokutu od antimonopolního úřadu.

Celkově se o hlasy v Hradci Králové uchází dvanáct politických uskupení.

Další díl

Seriál LN pokračuje v úterním vydání Karlovarským krajem

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...