Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V lázních se nemusíte jenom léčit

Česko

Pokud má lázeňský pobyt přinést zlepšení zdravotního stavu, musí trvat nejméně tři týdny. To radí MUDr. Marie Rebjonková, viceprezidentka Svazu léčebných lázní České republiky.

LN Kdy je podle vás člověk „zralý“ na pobyt v lázních?

Prakticky kdykoliv, když chce pozitivně ovlivnit svůj zdravotní stav nebo nabrat síly. Lázeňství se dnes nezaměřuje jen na léčbu nemocných lidí, tedy pacientů s chronickými onemocněními. Naopak se staráme také o lidi, kteří chtějí různým onemocněním předcházet. V lázeňském léčení se rozeznávají tři typy prevence: Primární, kdy předcházíme vzniku onemocnění, sekundární, kdy se snažíme předejít komplikacím rozvinuté nemoci, a terciální, kdy je naším cílem předejít zhoršení choroby.

LN Do lázní by tedy měli jezdit i zdraví lidé?

Samozřejmě. Cílem lázeňské péče je nejen léčba, ale také relaxace těla i mysli a znovunalezení ztracené energie. Navíc lázeňský pobyt je jeden ze způsobů, jak předcházet rozvoji některých chorob. Je třeba si uvědomit, že se změnil rytmus i podmínky života, zátěž organismu v zaměstnání, přibyly nové stresující situace, větší zodpovědnost za sebe sama. A na tuto změnu je třeba zareagovat i jiným, zdravějším stylem života. Zdraví a kondice se stává podmínkou osobního úspěchu. Ztráty z toho, že člověk onemocněl, jsou bohužel často nenahraditelné a zdraví se zatím ani v tržní společnosti koupit nedá.

LN Na jak dlouho by měl člověk do lázní přijet, aby se pobyt nějak výrazněji projevil na jeho zdraví?

Lázeňské léčení, jako každý léčebný proces, má své zákonitosti. Po příjezdu nastupuje fáze adaptace, která v závislosti na zdravotním stavu může trvat až 10 dnů. V této fázi se mnohdy zhoršují zdravotní potíže, pozoruje se zvýšená únava a pacient se po týdnu pobytu může cítit hůře než při příjezdu. Teprve od druhého týdne nastupuje fáze, kdy se organismus adaptoval a pacient začíná pociťovat zlepšení zdravotního stavu. Třetí, mnohdy v některých indikacích i čtvrtý týden, představuje fázi, kdy se stav stabilizuje a je zde předpoklad, že zlepšení zdravotního stavu pak může přetrvávat až půl roku. Z toho vyplývá, že pro pacienta je nejvhodnější pobyt delší než 14 dnů.

LN Co když ale od pobytu v lázních očekávám „jen“ odpočinek a regeneraci sil?

Relativně zdravý člověk může absolvovat třeba jen týdenní pobyt. Ve všech lázeňských zařízeních pracuje vzdělaný personál, který poradí, jak správně relaxovat, a sestaví vám program podle vašich specifických potřeb a přání. Odborníci ale také mohou poradit v oblasti zdravého životního stylu a výživy. Například jsou v lázeňských zařízeních přítomny nutriční terapeutky. Ty jsou schopné zpracovat individuální stravovací plány i pro domácí prostředí.

LN Většina lidí má lázně stále spojené s léčbou různých onemocnění. Jak mohou získat informace o tom, zda by lázně nebyly vhodným řešením právě jejich zdravotních obtíží?

Na lázeňské léčení neexistuje právní nárok. Ministerská vyhláška č. 57/1997 Sb. obsahuje indikační seznam pro lázeňskou péči o dospělé, děti a dorost. Podle tohoto seznamu pak může ošetřující lékař po posouzení zdravotního stavu pacientovi navrhnout lázeňskou léčbu buď ve formě komplexní, kdy je hrazena jak léčba, tak pobyt, nebo příspěvkové péče, kdy je hrazená pouze léčba. Podrobné informace o tom, jak vyjet do lázní, jsou na našich webových stránkách www.lecebnelazne. cz.

LN Je možné odjet do českých lázní jako pacient, tedy ze zdravotních důvodů, a přitom si péči hradit?

Tato možnost pochopitelně také existuje, i když není českou klientelou příliš využívána. Naopak je atraktivní pro zahraniční hosty. Můžete přijet do lázní jako pacient, aniž byste musela mít vystavený tzv. Návrh na lázeňskou péči od svého ošetřujícího lékaře. Jednoduše si zajistíte pobyt a odjedete.

LN Češi nemají o tuzemské léčebné pobyty, které je třeba plně hradit, příliš zájem. Přitom jsou ochotní platit si podobné pobyty v zahraničí. Jde jen o peníze?

Je to spíše otázka tradice. Do roku 1989 lázeňské pobyty prakticky ve 100 % případů hradil „stát“, tedy se jednalo o pasivní účast pacientů a oni sami neplatili nic. Lidé si prostě ještě nezvykli na to, že zdraví něco stojí a je nutno o ně pečovat i formou lázeňského pobytu. Cizinci si pobyt v našich lázních vždy hradili a přijížděli zcela si vědomi toho, že jim léčení pomáhá a mnohdy stabilizuje jejich zdravotní stav. Proto mezi nimi máme věrné hosty, kteří pobyt v našich lázních absolvují již celou řadu let opakovaně - ani dvacáté pobyty nejsou vzácností. Naštěstí se pomalu objevují i čeští klienti, kteří jsou ochotni investovat do svého zdraví.

LN Podle čeho je dobré vybírat lázně na léčebný pobyt?

Vždy je rozumné respektovat svůj zdravotní stav, tedy všechna onemocnění, kterými trpíte. Volit byste tedy měli takové lázně, které se specializují na léčbu vašich chorob a jsou připravené vám sestavit léčebný plán na míru. Každé lázně mají svá drobná specifika, ale vše vám sdělí rezervační oddělení při objednávce pobytu. Vždy ale musíte pamatovat na to, abyste měli s sebou dostatečné množství léků, které dlouhodobě užíváte.

LN Kolik může stát měsíční léčebný pobyt v lázních?

Ceny lázeňských pobytů se mohou výrazně lišit v závislosti na mnoha faktorech. Obecně ale platí, že pobyt mimo hlavní sezonu a v méně luxusních ubytovacích zařízeních je levnější. Svůj podíl samozřejmě má léčebný program. Proto je těžké určit konkrétní cenu. Je ale možné pobyt v lázních srovnat s pobytem u moře. Za zhruba stejné peníze však dostanete komplexní péči pod pozorem lékařů, aniž byste museli být vystaveni stresu spojenému s dlouhým cestováním, aklimatizací nebo odlišnou stravou. Preventivní nebo i léčebný pobyt v lázních ale vždy vyjde levněji než finanční ztráty spojené s nemocí, kdy nemůžete pracovat a jste odkázání na pomoc druhých.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...