Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V NHL začne bitva o volné hráče

Česko

Jágr, Sundin, Sakic, Shanahan nebo Hossa, taková jména mohou od zítřka získat kluby NHL do svých řad

NEW YORK / PRAHA Zatímco v české extralize skončila hokejistům letní příprava a čeká je dovolená, v NHL začíná období klíčových změn. Od zítřka se totiž ve slavné soutěži otevře trh s volnými hráči, který i letos nabízí klubům mnoho hráčů zvučných jmen.

Bez smlouvy patrně bude i nejlepší český hokejista Jaromír Jágr, pro kterého by to v jeho šestatřiceti letech byla první taková zkušenost. „Poprvé budu volný hráč a musím se sám rozhodnout, kam půjdu,“ poznamenal Jágr.

V New York Rangers mu dnes vyprší smlouva, jednání o nové ale nijak intenzivně neprobíhají, generální manažer newyorského týmu Glen Sather vyčkával až na poslední chvíli, než se Jágrovi s nabídkou ozval. „Pokud on je generální manažer a chtěl by, aby byl hráč šťastný a chtěl do klubu jít, měl by udělat první krok. Určitý krok udělal, ale myslel jsem si, že to bude rychleji a ne až před týdnem,“ řekl Jágr v pátek.

Podle Jágrova agenta Pata Brissona je hlavní problém v tom, že kladenský odchovanec usiluje o dvou nebo tříletý kontrakt, to ale Sather zatím odmítá.

„Když už jsem tak dlouho čekal, tak proč si nevyslechnout nabídky i z jiných klubů. Zatím se bavíme o New Yorku a Omsku, ale teď už to může být i někdo jiný,“ dodal držitel zlatého hattricku s tím, že aspoň zjistí svou cenu.

V Rangers ale končí smlouva několika dalším hráčům, mimo jiné i Jágrovu kamarádovi a dlouholetému spoluhráči Martinu Strakovi. „Pokud bych někde podepsal, byl bych rád, kdyby tam Martin byl. Jsme na sebe zvyklí, víme, co od sebe čekat,“ dodal Jágr. Straka ale už má záložní plán, jestli to v NHL nevyjde, má domluvené angažmá v rodné Plzni, kde by také zastával funkci sportovního ředitele.

Rangers, kteří 4. a 5. října sehrají dvě úvodní utkání nové sezony NHL v Praze proti Tampě, mají pod smlouvou z českých hokejistů jen útočníka Petra Průchu. Na listině volných hráčů se tak pravděpodobně objeví i jména obránců Michala Rozsívala a Marka Malíka a také útočníků Brendana Shanahana a Seana Averyho, který si loni vyšší kontrakt vymohl až u arbitráže.

Jágr si možná zahraje se Sundinem, ale kde?

Trh s volnými hráči by stejně jako loni mohl přinést několik zajímavých přestupů. Minulý rok Rangers hned druhý den po otevření trhu angažovali útočníky Scotta Gomeze a Chrise Druryho. Philadelphia zase překvapivě získala Daniela Briera. Z českých hráčů se Robert Lang stěhoval z Detroitu do Chicaga a Roman Hamrlík z Calgary do Montrealu.

O největší rozruch se postaral Rakušan Thomas Vanek, kterému v Buffalu skončila smlouva a od Edmontonu dostal nabídku na sedmiletý kontrakt na 50 milionů dolarů. Buffalo se ale rozhodlo sumu dorovnat a Vanek se tak spolu s Gomezem a Brierem stal nejlépe placeným hráčem sezony.

Letos se mezi volnými hráči objeví například Joe Sakic, Marián Hossa, Peter Forsberg nebo sedmatřicetiletý Mats Sundin. Toronto již minulý týden dalo prostor Montrealu, aby mohlo vyjednávat se Sundinem. „Dali jsme Montrealu exkluzivní práva mluvit s ním do zítřka do dvanácti hodin, pak se stává volným hráčem,“ řekl generální manažer Toronota Cliff Fletcher.

O Sundina, jako centra k Jágrovi, prý mají zájem i Rangers. „Myslím si, že by spolupráce s ním byla hodně zajímavá,“ dodal Jágr. Newyorský tým ale spíš potřebuje křídla a elitního beka. V úvahu tak připadá Hossa, který odmítl nabídku Pittsburghu, a obránce Brian Campbell.

***

Největší hvězdy mezi volnými hráči

Jaromír Jágr, Mats Sundin (na snímku), Brendan Shanahan, Joe Sakic, Teemu Selänne, Peter Forsberg, Owen Nolan, Marián Hossa, Wade Redden, Adam Foot, Markus Näslund, Pavol Demitra, Sergej Fjodorov, Sean Avery, Daymond Langkow, Brian Campbell, Miroslav Šatan. Další Češi – Martin Straka, Radim Vrbata, Michal Rozsíval, Marek Malík, Bobby Holík, Martin Ručínský, Josef Vašíček.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...