Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

V Novém Jičíně bojují o peníze na endoprotézy

Česko

NOVÝ JIČÍN Všeobecná zdravotní pojišťovna v červenci přestane svým pojištěncům v krajské nemocnici v Novém Jičíně proplácet totální endoprotézy. Důvodem jsou chyby, které loni odhalila kontrola VZP. Její pacienti tak budou muset na operace do jiného zdravotnického zařízení.

Kontrola vytkla například to, že pacienti po zákroku neleží na multioborové jednotce intenzivní péče, ale na interní JIP, nebo skutečnost, že ortoped v zařízení neslouží 24 hodin. Nevyhovující byla i výše úvazku primáře.

Kontrola se uskutečnila ještě za bývalého vedení nemocnice v čele s Radanem Gocalem, jehož krajští radní v lednu odvolali z funkce. Nový ředitel nemocnice Tomáš Nykel uvedl, že po svém nástupu nebyl o problému informován. Chyby se pak sice podařilo odstranit, ale výkony už nebylo možné nasmlouvat. Podle ředitele krajské pobočky VZP Aleše Zbožínka však pojišťovna už nepočítá s tím, že by v zařízení totální endoprotézy začala proplácet. Výkony by mohla převzít například nemocnice ve Frýdku-Místku, případně v Ostravě.

Se snížením operativy na ortopedickém oddělení v Novém Jičíně nesouhlasí městští zastupitelé, kteří vedení nemocnice i krajského úřadu vyzvali, aby dále jednaly s VZP o zachování stávající činnosti oddělení. Nový Jičín také vybídl zastupitelstva okolních měst a obcí k podpoře jejich výzvy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...