Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Olomouci vznikl nový most

Česko

OLOMOUC V Olomouci skončila stavba nového mostu přes řeku Moravu u areálu kojeneckého ústavu. Město původně počítalo s rekonstrukcí starého mostu, jeho stav ale zhoršily na jaře roku 2006 záplavy natolik, že by oprava neměla podle odborníků smysl.

„Investici za 48 milionů korun uhradila státní dotace,“ řekl náměstek primátora Martin Major. „Nový most má mnohem lepší parametry z hlediska protipovodňové ochrany,“ dodal. Původní měl pilíře, které představovaly vždy v době záplav poměrně značnou zátěž na statiku mostu. Nový pilíře nemá, v případě dalších povodní musí vydržet. Nový most umožní průtok až 650 metrům krychlovým vody, což odpovídá úrovni asi třísetleté vody – ten původní přitom neumožňoval bezpečný průtok ani stoleté vodě.

Radnice se pustila do stavby nového mostu loni v červnu. V době stavby byl chodcům i motoristům k dispozici provizorní ocelový most, který umožňoval příjezd aut ke kojeneckému ústavu, sídlu olomouckého závodu Povodí Moravy a domům v lokalitě za řekou Moravou.

Vybudování nové stavby radnici doporučil statik. Původní most z roku 1920 dostal první zásah už při povodních v roce 1997. Další škody na něm napáchala předloňská povodeň, při níž se most propadl v místě napojení na navazující vozovku.

V Olomouci tak hlavní rameno řeky Moravy překonává necelá desítka mostů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: