Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

V pIšQworkách se cvičí hlavy

Česko

BRNO Stačí umět napočítat do pěti, to není zábava, tvrdí o piškvorkách odpůrci této hry. Naopak ti, kteří křížkům a kolečkům propadli, ji srovnávají s šachy. Včera si v Brně poměřili svoje schopnosti ti nejlepší ve finále celorepublikového mistrovství pro středoškoláky – pIšQworky 2010.

„Když jsme před třemi lety s pIšQworkami začínali, spousta lidí – a hlavně učitelé – si klepala na čelo. Letos už si ale díky nám na lavici beztrestně vytasilo čtverečkovaný papír na dvacet tisíc studentů z 390 středních škol, dostali jsme záštitu od dvanácti krajů a na finále přijel i sám ministr školství,“ pochvaloval si vedoucí soutěže Roman Cholasta.

Do včerejšího finále, které se konalo v budově Gymnázia Matyáše Lercha, se probojovalo 24 pětičlenných týmů z celé republiky. „Tradičně převažovali kluci,“ poznamenala za pořadatele Karolína Štukavcová. Důvod, proč se děvčata piškvorkám věnují méně, ale nikdo nezná. „Prý na to prostě chlapci mají lepší buňky,“ podotkla Štukavcová. Po sérii vyřazovacích kol zůstalo ve hře šestnáct nejlepších družstev, která dál pokračovala ve hře podle „pavouka“. Nenudili se však ani ti, kteří nehráli. Připraven byl doprovodný turnaj jednotlivců a některé hry se promítaly na plátno s komentářem zástupců České federace piškvorek a renju. Vítězem se stalo družstvo Omega z Nové Paky.

Piškvorky jsou jednoduchou hrou pro všechny, i turnaje se může zúčastnit každý. Písmena I a Q v názvu mistrovství však pořadatelé zvýraznili proto, aby poukázali na nutnost namáhat si u hraní hlavou. Piškvorky rozvíjí logické a analytické myšlení, což se středoškolákům může hodit už při přijímacích zkouškách na vysoké školy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!