Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Plzni postaví nové divadlo

Česko

Město Plzeň by chtělo začít se stavbou nové divadelní budovy nejpozději v roce 2010. Potvrdila to na svém výročním zasedání umělecká rada Divadla J. K. Tyla.

PLZEŇ „O stavbu nového divadla, které Plzeň naléhavě potřebuje, usilujeme už více než deset let. Jsem přesvědčena, že nyní jsme uskutečnění tohoto plánu nejblíže,“ řekla LN předsedkyně umělecké rady Divadla J. K. Tyla, herečka Jiřina Jirásková. Podle ředitele plzeňského divadla Jana Buriana by nový, plně bezbariérový divadelní stánek, situovaný do dosud volných prostor prakticky v centru města, měl mít rozlohu téměř 8000 m2. Hlavní sál počítá s kapacitou zhruba 500 diváků, studiová scéna má mít 200 sedadel a menší akce jsou plánovány i ve foyeru pro přibližně 150 osob. V rámci projektu byla už najata odborná německá poradenská kancelář, zaměřující se na technické vybavení divadel a vytváření optimálních podmínek pro jejich fungování. Jimi vyhotovená studie bude jedním z technických podkladů pro architektonickou soutěž, o jejíž podobě rozhodnou v dubnu plzeňští zastupitelé. „Oslovíme tři architektonické kanceláře v rámci Evropy, jejichž návrhy stavby bychom pak chtěli mít na stole letos do konce srpna,“ uvedla náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová. „Jde nám o to, aby nové divadlo bylo především dokonale funkční svým vnitřním provozem, neklademe důraz na jeho vnější reprezentativnost. Tu v Plzni zajišťuje Velké divadlo z roku 1902,“ dodala.

Nová budova by měla stát nejvýše půl miliardy korun. „200 milionů uvolní město, 100 milionů přislíbil krajský úřad, zbylou část peněz chceme získat z rozpočtu státu a z evropských fondů,“ doplnila Krejsová.

Rekonstrukce dosavadní, léta nevyhovující budovy Komorního divadla by přitom podle ředitele Buriana přišla na více než 700 milionů. „Chceme, aby nové divadlo postavil renomovaný architekt, český nebo zahraniční, za přijatelnou cenu. Při cestách Evropou jsme se přesvědčili, že lze vybudovat téměř stejný divadelní stánek za miliardu, anebo jen za 300 milionů. My půjdeme tou druhou cestou,“ ujistil Burian.

V ČR bylo podle něj postaveno po roce 1989 jedno nové divadlo v Brně. V Evropě kromě dvou portugalských vzniklo nové divadlo už jen v německém Erfurtu před čtyřmi lety a velké kulturně společenské centrum v britském Newcastlu. Stavba architekta Normana Fostera si vyžádala náklady zhruba tří miliard liber.

Autor: