Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pryč s vládou, volaly stovky lidí. Pořadatelé čekali tisíce

Česko

  13:54aktualizováno  17:39
PRAHA - Na pražském Václavském náměstí se podle odhadů policie sešlo dnes po poledni asi 500 lidí, kteří požadovali odchod vlády. Akci organizovala iniciativa Holešovská výzva, která ale čekala tisíce lidí. Neúspěchem skončilo vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl ani ne dvacítku lidí. Pořadatelé přitom museli zaplatit za vlak statisíce.

Demonstrující na Václavském náměstí. foto: Michal Šula, MAFRA

Zástupci Holešovské výzvy se na dopravce Leo Express obrátili s žádostí o poskytnutí speciálních vlaků a za zakázku předem zaplatili, řekl šéf železniční společnosti Leoš Novotný.

Kalousek o Holešovské výzvě:

Cena se podle něj pohybovala stejně jako u ostatních korporátních zákazníků, kteří například potřebují přepravit zaměstnance, v řádu statisíců korun. Dokud se akci nezačala věnovat média, dopravce údajně ani nevěděl, o jakou iniciativu jde.

Holešovská výzva na činnost podle svých zástupců dostává příspěvky od příznivců. V médiích se spekuluje například o předsedovi Věci veřejných Vítu Bártovi, který se demonstrace zúčastnil, na dotaz o příspěvku ale neodpověděl.

'Blaničtí rytíři'

Akci nazvanou Soumrak kmotrů vedle Holešovské výzvy organizovaly i další spřízněné iniciativy. "Demisi, demisi," skandovali demonstranti. Lidé stáli pod sochou sv. Václava. Na pódiu "blaničtí rytíři", které přivolal svatý Václav, popravili symbolicky politika. Z davu se ozývalo volání po popravě ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Petra Nečase (ODS). Lidé měli české vlajky a transparenty. Na jednom byl zobrazen Kalousek ve vězeňském úboru a nápis "Soustavně zadlužuji občany ČR".

Demonstranti i organizátoři byli zklamaní, že nepřišlo víc lidí. "Účast je malá. Připadá mi, že jen přetrvává věčné české kverulantství. Pořád budeme sedět u piva a říkat, že se nám to nelíbí, ale přitom s tím nedokážeme nic udělat," řekl mladý muž. "My farmáři říkáme, že škůdci se musejí vyhubit, a pak můžeme mít prosperující pole, totéž bych udělala i s touto republikou," doplnila žena středního věku.

Holešovská výzva

Holešovská výzva vystupuje proti vládě dlouhodobě a požaduje demisi kabinetu, nyní navrhuje ustavení dočasné vlády. Organizovala kvůli tomu protesty po celé ČR. Zástupci Holešovské výzvy se dříve také domluvili na spolupráci s Asociací samostatných odborů ČR.

"Tato vláda dělá nemorální a neetické kroky, neustále lže a mate národ," řekl ke své účasti na akci Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů.

Na Václavské náměstí přišel také senátor Tomio Okamura. "Hledám tu podporu pro svoji vizi změny ústavy směrem k přímé volbě," řekl Okamura. Promluvil i z pódia k přítomným, kteří ho podpořili. "Je smutné, kam tato vláda dovedla naši společnost," dodal Bárta.

Představitel výzvy Slávek Popelka si vyžádal souhlas přítomných, aby byla ustavena "dočasná občanská vláda". Přítomné svolal na pondělí ráno k úřadu vlády a vyzval občany z celé ČR, aby přijeli. Podle něj nemá vláda legitimitu, protože v ní sedí zástupci nikým nevolené strany LIDEM v čele s Karolínou Peake. Strana vznikla odštěpením od bývalé vládní strany Věci veřejné, jíž nyní šéfuje Bárta.

'Nebezpeční magoři'

Peake uvedla, že organizátory výzvy lze s trochou odvahy nazvat nebezpečnými magory. "Jejich protest nesměřuje jen proti vládě, ale hlavně proti principům demokratické společnosti," napsala.

Autoři: ,