Diskuse k článku: V restauracích chci úplný zákaz kouření, navrhuje Němeček

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 54
  • Poslední: 9.2.2015 9:46
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
C. Sangrail 9.2.2015 9:46

Vodní dýmky

Osobně jsem pro zákaz kouření v restauracích, kavárnách apod., to znamená v podnicích, kam chodíme kvůli jídlu a pití a kde je kouření pouhým dodatkem, který navíc ani nehraje roli v chodu podniku (většina hostů si donese vlastní cigarety). Co mi však v diskusi o zákazu kouření chybí, je problém čajoven. Čajovny jsou v první řadě "kuřárny vodních dýmek", ale zpravidla nabízejí i něco k jídlu, takže se dají kvalifikovat jako "restaurace". Jenže lidé do nich chodí primárně kvůli dýmkám a příprava vodních dýmek je to, čím se čajovny živí. Zakázat kouření dýmek v čajovnách znamená tyto podniky odrovnat. Je to jako zakázat mouku v pizzerii nebo kofein v kavárně.

P. Broda 29.1.2015 20:18

Kamarád z Británie mi vyprávěl příběh svého spolupracovníka

Který ač nekuřák a podporovatel zákazu kouření v restauracích se dvakrát do měsíc scházel s přáteli v restauraci na pokec. Po zavedení zákazu kouření se sešli v restauraci dvakrát. Pak se již scházeli střídavě u nich doma.

Po třech měsících jejich oblíbená hospůdka zkrachovala.

Tak že výsledek byl zavřená restaurace s dokonalým odvětráváním a sedánky v začuzených bytech bez větrání a personál na pracáku. Domů chodil nakonec mnohem více smradlavý. Teď už chodí jen občas.

Ptám se. Kdo zaplatí provozovatelům pohostinství náklady na stavebně oddělené prostory nebo investice do drahé vzduchotechniky která dokonale odstává veškerý kouř? Stát těžko a pár ortodoxních nekuřáků chodících jednou za uherský rok do restaurace taky stěží!

Osobně nekouřím 23 let a tolik peněz za krabičku cigaret bych nedal ani jako! Ale to jestli bude nebude restaurace kuřácká nebo nekuřácká přísluší pouze provozovatelům a ne hostům nebo státu! Stejně tak jaké si nasadí ceny!

M. Komárek 30.1.2015 8:14

Re: Kamarád z Británie mi vyprávěl příběh svého spolupracovníka

hmm, já znám naopak restaurace, kterým se po zákazu kouření parádně zvedla návštěvnost. Záleží prostě na typu zařízení a nesrovnával bych pub s pizzerií ...

P. Broda 30.1.2015 13:17

Re: Kamarád z Británie mi vyprávěl příběh svého spolupracovníka

Milane dcera pracuje v nekuřácké restauraci a taky si nestěžuje ale problém je v paušálním zákazu a odlivu zákazníků v Británii taky nezkrachovaly všechny restaurace a věřím že ty co přežily tak se jim zvedla návštěvnost. Základ je že stát nemá práva přikazovat komukoli jaké má mít ceny a klientelu!

P. Broda 29.1.2015 19:40

Co se týče Británie

„V roce 2006 byly zavřeny v průměru čtyři hospody týdně, ale bezprostředně po zákazu kouření se toto číslo výrazně zvýšilo na 27 podniků za týden,“ uvedl k tomu Paul Nuttall. „Od roku 2009 dané číslo vzrostlo až na ohromných 52 hospod za týden a ještě dnes přijímá opravdu poslední objednávky 16 restaurací týdně. Tato čísla usvědčují ze lži ty, kteří tvrdili, že zákaz kouření nehraje významnou roli zániku celého tohoto odvětví.“

„Každý jednotlivý zánik hospody ve městech a vesnicích po celé zemi znamená ztrátu důležitého bodu pro místní komunitu. Hospody jsou srdce místních společenstev a jejich zánik je tragédií. A nesmíme zapomínat ani na tisíce pracovních míst, které takto byly ztraceny. Situace na trhu práce se zhoršuje a zaměstnanci z pohostinství se řadí do fronty na podporu s malou šancí na získání nového zaměstnání.

http://www.rochdaleonline.co.uk/news-features/2/news-headlines/71125/smoking-ban-misery

J. V 31.1.2015 13:43

Re: Co se týče Británie

A tady zase píší jaký měl zákaz kouření v Anglii pozitivní dopad na zdraví:

http://www.bbc.com/news/health-18628811

P. Broda 31.1.2015 15:55

Re: Co se týče Británie

Já už takových studií četl.Mléko je zdravé pak zase ne jezte vajíčka nejezte je. Záleží kdo si průzkum zadá a co od nech chce? Ekonomické ukazatele ale nikdo neošulí.

Myslím že směřujeme do kopru když ne trh ale stát diktuje co mají lidi dělat a co ne! Chovají se k lidem jako k nesvéprávným. Já nepotřebuji aby mne stát chránil. Vy ano?

J. Jehlík 29.1.2015 13:00

Pokrytecký ubožák

Pokud je kouření tak škodlivé,jak tvrdí,proč nenavrhne zákaz výroby cigaret.

P. Boublíková 29.1.2015 16:12

Re: Pokrytecký ubožák

Možná by to šlo i jednodušeji - kdyby se zdravotní pojištění přestalo vztahovat na nemoci způsobené kouřením.

P. Broda 30.1.2015 7:23

Re: Pokrytecký ubožák

A taky na nemoci způsobené přejídáním nezdravým jídlem, taky na nemoci způsobené sportem dále na nemoci způsobené nechráněným pohlavním stykem a.t.d.......................................... Viďte

P. Boublíková 30.1.2015 8:15

Re: Pokrytecký ubožák

Řeč je o kouření, jinak různá rizika by samozřejmé bylo možné také různé zohledňovat. Osobně jsem přesvědčena o tom, ze mnohem vetší nasledky než kouření ma piti alkoholu, a tam se pokud vim o žádných dalsich zakazech neuvažuje.

Můj příspěvek se týkal možného účinného řešení - pokud bychom se tedy shodli na tom, že s kuractvim chceme něco dělat doopravdy a ne jen 'jako'.

Obecně bych byla docela pro, aby se na svoje různé riskantní libustky musel každý pripojistit, aby se na ně skutečně solidární zdravotní pojištění nevztahovalo - co je na tom špatně?

B. Jelínek 30.1.2015 12:30

Re: Pokrytecký ubožák

Vy víte co je způsobeno kouřením?

Co je Vám do prkenný vohrady vůbec po tom co pijou, kouří, píchají si do sebe jiní lidi! Jakým právem chcete rozhodovat o jiných?

Nejhorší "lidé" jsou ti co se snaží stále komandovat druhé a starat se o jejich dobro!

Socialistická banda.

P. Boublíková 31.1.2015 21:21

Re: Pokrytecký ubožák

Vy nevíte, co je způsobeno kouřením? Asi jste nedával ve škole pozor :-)

P. Broda 30.1.2015 14:55

Re: Pokrytecký ubožák

Já cigarety nekouřím tak mi to je jedno. Nicméně proč bych měl za solidárního pojištění platit přežrané prase co se cpe od rána do večera bůčkem? Kuřák a alkoholik do systému platí mnohonásobně více díky spotřebním daním než abstinent nekuřák. Jelikož se takový člověk nedožije důchodu tak je i nadále pro stát perspektivnější než abstinent nekuřák. Co se týče pasivních kuřáků. Restaurace které jsem já navštívil (do 4tých cenových nechodím) tak měli dostatečně provedené odsávání které dokonale odváděl kouř. Tyhle zařízení nejsou zrovna levné. No a v zážitkových restauracích se nekouří vůbec. Tak o čem je zde řeč? Pořád zde jen řeším jednu věc. Co je státu do toho jaký typ klientely si majitel restaurace chce pozvat do lokálu. A já jako nekuřák nejsem nesvéprávný aby mne musel stát bránit před cenami v restauracích nebo před kuřáky. Vy ano?

P. Boublíková 31.1.2015 21:28

Re: Pokrytecký ubožák

Ale já přece nechci zákaz kouření - řeč je naopak o tom, ze tato cesta nikam nevede.

Rizikové faktory jsou známy: nadváha, kouření, alkohol, drogy. Jakýkoliv rizikový klient pojišťovny by si měl podle mého názoru buďto platit vyšší pojistné, nebo vyšší spoluúčast, stane-li se pacientem. Zdravotnictví není navázáno na státní rozpočet, nijak mu nepomůže, když se bude vyplácet méně důchodů, do zdravotnictví nejdou spotřební daně - jen a jen zdravotní pojištění /což je taky daň, ale to je teď vedlejší/.

P. Broda 1.2.2015 9:01

Re: Pokrytecký ubožák

Když se vybere méně ze spotřebních daní někde ty peníze budou chybět. A když budou chybět tak se budou někde muset vzít. To znamená že se zvednou daně.

Z cigaret je příjem kolem 60 miliard a náklady na léčení nemocí spojené s kuřáky 6 miliard. Že je stát nedá do zdravotního systému je chybou státu ne kuřáka. I když popravdě řečeno stát nemocnice dotuje tak že ani to není pravda. Tak že bych až tak nevykřikoval že kuřák zatěžuje zdravotnictví. Což se u lidí trpících nadváhou z přejídání až tolik říci nedá. A takoví sportovci ať už aktivní nebo rekreační. Ti zdravotnictví zatěžují mnohem více než kuřáci. Jedná se především o nemoci pohybového aparátu. Zdaleka neplatí že sportem ku zdraví. Spíše sportem k trvalé invaliditě.

Samosebou že když se něco přehání vždy to škodí. Ať se jedná o sport kuřáka či bučkožravce..a vázat to na zdravotní pojištění je pitomost!

Nicméně u pojištění životního to už funguje. Máte li vyšší cholesterol platíte více!

J. Novák 29.1.2015 4:43

Mně osobně je naprosto

lógr, jestli se v hospodách bude či nebude kouřit. Holt ty svoje dvě až tři návštěvy restaurací ročně omezím na minimum, tedy přestanu je navštěvovat úplně. Asi takto: Když si chci dát něco dobrého k jídlu, tak si to uvařím sám. Když si chci dát dobré cigáro, dám si ho klidně na zahradě. A to pivo či něco jiného si dám klidně tamtéž. No, řekněte, k čemu i je restaurace, když s příteli se mohu setkávat na zahradě či doma a nikdo nás tam nebude nijak buzerovat či omezovat. Nejhorší, co se může stát, tak že nás moje žena vyžene z baráku na zahradu či do suterénu.

M. Jech 29.1.2015 0:30

V tom případě žádám

aby byl zaveden zákaz všech dopravních prostředků se spalovacím motorem.Nekuřák si může vybrat ze spousty nekuřáckých restaurací,ale já ven tu a tam prostě musím.Nevím,jak se počítá statistika úmrtnosti a nemocnosti kuřáků(umřel by ten chlap taky,kdyby nekouřil nebo ne) ale tisíce mrtvých na silnicích jsou naprosto jasné.

Holcman 29.1.2015 0:19

Šnajdroid Němeček by se měl jít léčit

a zakázal bych mu podvádět, utrácet nehorázně naše peníze a taky chlastat.....

o Němečkovi napsali, že ještě jako šéf fakultní nemocnice v Ostravě koupil laserový nůž za dvě stě milionů, i když normální cena je poloviční. Co na to říkaj orgány? :-/

S. Vor 28.1.2015 20:39

Oni se s tím shledají

ale je to také hodně v lidech.Dříve měli lidé k sobě blíž a byli k sobě chápaví a nenucení i třeba přes rozdílné názory na spoustu věcí.Pamatuji asi před deseti lety,když matka v lázních požádala jednu mladou slečnu v kavárně jestli si nemůže vzít dovnitř pejska...venku se sedět nedalo.Jen se usmála a řekla klidně.A to je to co dneska lidem chybí vzájemné porozumění a vztah mezi starší a mladší ženou též.

M. Komárek 28.1.2015 20:20

A co zakázat blbce?

To byste, socialisté, neměli žádné voliče, že?

J. Novák 29.1.2015 4:35

Re: A co zakázat blbce?

Komárek, neblázni! Vždyť kdo by pak volil topíky?

S. Habart 28.1.2015 19:21

už se těším

kuřáci jsou nekulturní prasata...a říkejte si co chcete. Hulte si doma....

M. Pechar 29.1.2015 0:09

Re: už se těším

Kteří kuřáci jsou nekulturní prasata? Já bych spíš řekl, že nekulturní prase je ten, kdo vyslovuje paušalizující odsudky.

J. Novák 29.1.2015 4:57

Re: už se těším

No, Habart, já bych řekl, že napsat, že Jan Werich, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Oldřich Nový a další tisíce a tisíce lidí byli či jsou nekulturní prasata, je od vás poměrně odvážné tvrzení. Ale zeptám se jinak, Habart: Co jste vy, jako zřejmě "kulturní inteligent", v kultuře dokázal? Víte co? Vyhulte si sám...

J. Václavíková 28.1.2015 19:16

Už aby to bylo!

Jak trefně píše někdo níže.

P. Bryndza 28.1.2015 19:05

bývalé superkomunisty,

kteří se dnes tváří jako demokraté a pravičáci nejlépe poznáte podle toho jak nadšeně souhlasí s jakýmkoliv zákazem

M. Komárek 28.1.2015 19:10

Tak se zákazem opruzování

pitomých anonymů by tady souhlasilo dost lidí, napříč světonázorem ...

P. Bryndza 28.1.2015 19:46

Re: Tak se zákazem opruzování

hned tu máme potrefenou husu..pardon komára...

J. Novák 29.1.2015 4:58

Re: Tak se zákazem opruzování

A že se tedy, Komárek, nezakážeš?