Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V různých částech Číny je několik desítek českých studentů, oznámilo ministerstvo školství

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

PRAHA - Na studijní pobyty do Číny odjely v podzimním semestru desítky českých studentů. Pobývali v různých částech Číny. Ministerstvo školství jich přes různé programy spolupráce vyslalo 90. Pokud by se v souvislosti se šířením nového koronaviru rozhodli navrátit domů, úřad jim poskytne pomoc. Studentům doporučuje sledovat informace ministerstva zahraničí.
  17:10aktualizováno  17:45

Další studenti jsou v Číně dlouhodobě. „V rámci takzvaných stipendií čínské vlády, která nabízejí možnost absolvovat ucelený studijní program, vyslalo MŠMT do Čínské lidové republiky počínaje akademickým rokem 2015/2016 pětačtyřicet studentů ke studiu uceleného studijního programu,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. V zemi působí také několik českých lektorů, jedna v rámci programu MŠMT v Pekingu. O ostatních ministerstvo přehled nemá. „Pokud by se rozhodli navrátit domů, MŠMT poskytne veškerou součinnost,“ dodala.

O konkrétních počtech informují i školy

Své studenty v Číně informují i jednotlivé školy. Například Masarykova univerzita v Brně vydala doporučení pro studenty, kteří měli do Číny odjet na jarní semestr, aby svůj nástup na studijní pobyt odložili. V podzimním semestru měla škola v Číně 13 studentů. „V tuto chvíli je jich v Číně pouze pět; jedna studentka, která byla přímo ve Wu-hanu, se stihla vrátit ještě před uzavřením města,“ sdělil ředitel Cetra zahraniční spolupráce univerzity Jan Pavlík. Se všemi ostatními je škola v kontaktu a jsou v pořádku.

Češi kvůli šíření koronaviru mění termíny cest do Číny. Nové letenky nekupují

Univerzita Karlova v Praze má v Číně nyní sedm studentů přes MŠMT a celkově jich podle mluvčího univerzity Václava Hájka bude do desítky. „V pátek nás oslovila Hygienická stanice HMP a nahlásili jsme počet čínských studentů včetně krátkodobých pobytů,“ sdělil. Ve škole jich je asi 360.

V Číně studovalo v zimním semestru pět studentů Vysoké školy ekonomické, většina se podle mluvčí školy Martiny Mlynářové vrátila už začátkem ledna. „Studentům, kteří měli do Číny na studijní pobyt vyjet nyní, na letní semestr, škola nabízí alternativy - odložení výjezdu do Číny nebo možnost vybrat si jinou zemi,“ uvedla.

Vedení Univerzity Palackého v Olomouci podle mluvčí Gabriely Sýkorové Dvorníkové cesty do Číny zaměstnancům i studentům prozatím zakázalo. Pětačtyřiceti studentům, kteří už v Číně jsou, doporučilo zvážit odtamtud odjezd. V epicentru nákazy podle mluvčí nikdo ze studentů není.

Čínským koronavirem se nakazilo přes 6000 lidí, naprostá většina případů byla v pevninské Číně. Zemřelo 132 lidí. Z evropských zemí bylo po čtyřech případech zaznamenáno ve Francii a Německu.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...