Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V různých částech Číny je několik desítek českých studentů, oznámilo ministerstvo školství

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Na studijní pobyty do Číny odjely v podzimním semestru desítky českých studentů. Pobývali v různých částech Číny. Ministerstvo školství jich přes různé programy spolupráce vyslalo 90. Pokud by se v souvislosti se šířením nového koronaviru rozhodli navrátit domů, úřad jim poskytne pomoc. Studentům doporučuje sledovat informace ministerstva zahraničí.

Další studenti jsou v Číně dlouhodobě. „V rámci takzvaných stipendií čínské vlády, která nabízejí možnost absolvovat ucelený studijní program, vyslalo MŠMT do Čínské lidové republiky počínaje akademickým rokem 2015/2016 pětačtyřicet studentů ke studiu uceleného studijního programu,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. V zemi působí také několik českých lektorů, jedna v rámci programu MŠMT v Pekingu. O ostatních ministerstvo přehled nemá. „Pokud by se rozhodli navrátit domů, MŠMT poskytne veškerou součinnost,“ dodala.

O konkrétních počtech informují i školy

Své studenty v Číně informují i jednotlivé školy. Například Masarykova univerzita v Brně vydala doporučení pro studenty, kteří měli do Číny odjet na jarní semestr, aby svůj nástup na studijní pobyt odložili. V podzimním semestru měla škola v Číně 13 studentů. „V tuto chvíli je jich v Číně pouze pět; jedna studentka, která byla přímo ve Wu-hanu, se stihla vrátit ještě před uzavřením města,“ sdělil ředitel Cetra zahraniční spolupráce univerzity Jan Pavlík. Se všemi ostatními je škola v kontaktu a jsou v pořádku.

Univerzita Karlova v Praze má v Číně nyní sedm studentů přes MŠMT a celkově jich podle mluvčího univerzity Václava Hájka bude do desítky. „V pátek nás oslovila Hygienická stanice HMP a nahlásili jsme počet čínských studentů včetně krátkodobých pobytů,“ sdělil. Ve škole jich je asi 360.

V Číně studovalo v zimním semestru pět studentů Vysoké školy ekonomické, většina se podle mluvčí školy Martiny Mlynářové vrátila už začátkem ledna. „Studentům, kteří měli do Číny na studijní pobyt vyjet nyní, na letní semestr, škola nabízí alternativy - odložení výjezdu do Číny nebo možnost vybrat si jinou zemi,“ uvedla.

Vedení Univerzity Palackého v Olomouci podle mluvčí Gabriely Sýkorové Dvorníkové cesty do Číny zaměstnancům i studentům prozatím zakázalo. Pětačtyřiceti studentům, kteří už v Číně jsou, doporučilo zvážit odtamtud odjezd. V epicentru nákazy podle mluvčí nikdo ze studentů není.

Čínským koronavirem se nakazilo přes 6000 lidí, naprostá většina případů byla v pevninské Číně. Zemřelo 132 lidí. Z evropských zemí bylo po čtyřech případech zaznamenáno ve Francii a Německu.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku
V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.