Sedmnáctiletý pacient půjde k zubaři a ten mu bude chtít vytrhnout zub. Než to udělá, bude potřebovat souhlas rodiče. Podobná situace nastane i tehdy, pokud půjde stejně stará dívka na potrat.
"Oproti současnému stavu jde o snížení práv pacienta," tvrdí právnička Kateřina Červená z Ligy lidských práv. Organizace sepsala "Desatero překvapeného pacienta", v němž vyjmenovává nedostatky, které jsou v novelách zákona o zdravotních službách a o specifických zdravotních službách. Ty bude dnes projednávat zdravotní výbor. Pokud projdou parlamentem, platit začnou od ledna 2012.
PŘEČTĚTE SI: |
Jednou z novinek je právě zavedení informovaného souhlasu, který bude muset lékař vyžadovat před jakýmkoli zákrokem od rodičů, a to bez výjimky u každého svého nezletilého pacienta. "Před každým zákrokem bude muset být poskytnuta informace, o jaký zákrok se jedná, jaká jsou rizika a alternativy," tvrdí Červená.
Podle ní to v současné době funguje tak, že záleží na lékaři, který má posoudit, zda je nezletilý pacient schopen souhlasit ze zákrokem sám. "Zmírňuje se to pouze tím, že v novele zároveň stojí, že u gynekologa, zubaře a pediatra může dát rodič souhlas k zákrokům dopředu," dodává právnička.
Podle šéfa zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) ale o žádnou novinku nejde. "Už dnes se to běžně uplatňuje, a to na základě Úmluvy na ochranu lidských práv a biomedicíny," tvrdí Šťastný.
Že to není až tak běžné, potvrzuje ale Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně. "Je to naprosto scestná idea, v praxi nerealizovatelná. Mohlo by to poškodit celou řadu pacientek, které mají intimní problém, chtějí ho konzultovat a z různých důvodů se nechtějí svěřit rodičům. Souhlas rodičů, to je cesta do středověku," řekl LN Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: |
Liga lidských práv kritizuje i úpravu, která se týká úrovně poskytnuté péče. Vadí jí dovětek, že je poskytovaná "s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti". Podle ligy by se na to nemocnice mohly vymlouvat, pokud by byly třeba špatně vybaveny nebo měly nedostatek lékařů.
Nehledáme si alibi Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je to vytrženo z kontextu. "Není to myšleno jako alibi, je to o tom, že když se dostanete do nemocnice, tak nejlepší poskytovaná péče znamená v USA moderní tomograf (na rentgenové vyšetření – pozn. red.). Ale vy se dostanete do české nemocnice, kde moderní nemají," oponuje mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.
Další novinkou má být to, že lékař bude mít právo odmítnout léčit svého pacienta, a to v případě, že pacient nedbá jeho rad a nedodržuje léčebný režim. "Možnost pro lékaře je přísně omezena, zneužití nehrozí," tvrdí Sršeň. Liga je ovšem přesvědčena, že v zákoně jsou podmínky, za nichž lze pacienta odmítnout, stanoveny vágně. "Podmínky jsou vymezeny tak neurčitě a tak široce, že hrozí zneužití," tvrdí.
DESATERO PŘEKVAPENÉHO PACIENTA PODLE LIGY LIDSKÝCH PRÁV:1. Zdravotní péče může být beztrestně poskytována na nedostatečné úrovni. 2. Můžete říct, jakou péči budete žádat pro případ ztráty způsobilosti, ale vaše přání bude respektováno bezdůvodně jen pět let. 3. Bez souhlasu rodičů se nedostane nikdo v sedmnácti ani k zubaři. 4. Zavedení zneužitelného práva lékařů vypovědět pacienta ze své péče. 5. Zavírání pacientů do ústavů namísto plnohodnotného života mezi blízkými. 6. Čeká nás očkování i proti vůli pacienta nebo jeho zákonných zástupců. 7. Ženy a děti při porodech doma zůstanou zcela bez zdravotní péče. 8. Prošetřování stížností se odehraje netransparentně za zavřenými dveřmi. 9. Potrat, sterilizace či psychochirurgický zákrok budou umožněny i proti vůli pacienta. 10. Zákon se nevzdává kritizovaných ponižujících kastrací. Chirurgické kastrace sexuálním delikventům by podle ligy měly být zcela zakázány, evropské země už je neprovádějí. |