Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nad Uherským Hradištěm svítí rudá hvězda a nápis Kreml v azbuce. Nejsme v Sovětském svazu, říká starosta

Světelné zařízení v městské památkové někdo nainstaloval v minulých dnech bez vědomí radnice. foto: ČTK

Uherské Hradiště - Na soukromé budově na náměstí Míru v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a azbukou napsaný nápis Kreml. Světelné zařízení v městské památkové někdo nainstaloval v minulých dnech bez vědomí radnice. Starosta Stanislav Blaha (ODS) ve věci podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
  17:43aktualizováno  19:48

Uvedl to v prohlášení, které ve středu rozeslal médiím. Vlastníkem nemovitosti je společnost Simexco. Její jednatel Vilém Kubiš ve středu řekl, že instalace má upozornit na chátrání bývalé věznice v sousedství.

Na soukromé budově na náměstí Míru v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda...
Na soukromé budově v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a azbukou...

Podle starosty mohl být spáchán trestný čin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. „Žádné okolnosti ani důvody této iniciativy mně nejsou známy, přesto považuji za nepřípustné, aby na budovu v Městské památkové zóně Uherské Hradiště a v bezprostřední blízkosti areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti byla umisťována jakákoli totalitní symbolika,“ napsal Blaha.

StB týrala vězně v Uherském Hradišti elektrickým proudem. Z věznice má být muzeum

Umístění takového nápisu podle něj vyžaduje opatření stavebního úřadu podle zákona o územním plánování a stavebním řádu. „K umístění a realizaci nápisu se také vyžaduje vyjádření orgánu památkové péče, protože předmětný dům se nachází v Městské památkové zóně Uherské Hradiště,“ uvedl starosta a na svém facebookovém profilu zároveň dodal: „Takhle NE. Tady nejsme v Sovětském svazu.“

Dům, na kterém se včera objevil tento nápis, je v Městské památkové zóně. Navíc v blízkosti nechvalně proslulé věznice. Tady nemají rudé pěticípé hvězdy co dělat. Autor porušil zákony a já jsem podal trestní oznámení. Ke krokům se chystá i Stavební úřad.

Z obchodního rejstříku je zřejmé, že firma Simexco v budově sídlí. Podle Kubiše je jako Kreml mezi místními známá dlouho. „Jedním ze záměrů bylo upozornit na to, že se nedělá nic s věznicí vedle, kde byli vězněni političtí vězni. Je to torzo, se kterým 30 let nikdo nic nedělá,“ uvedl Kubiš. 

Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radka Ležatky je to však nepravdivá informace. „Aktuálně třeba dokončujeme jeden z nutných kroků před zahájením rekonstrukce, a sice detailní zaměření stavby. Již na jaře jsme z věznice odvezli 133 tun odpadu. Cílem je rekonstrukce, vybudování Muzea totality a umístění okresního soudu, okresního státního zastupitelství a probační a mediační služby v Uherském Hradišti,“ sdělil Ležatka.

Z trestního oznámení nemá obavu. „Jako firma jsme nic neporušili. Po celé republice je spousta míst, kde se rudé hvězdy zachovaly. Není to žádný zakázaný symbol. Já to vidím jako precedens. Buď všichni, nebo nikdo. Chápu, že se blíží volby, ale my se nemusíme nátlakovými akcemi ze strany některých lidí a institucí nechat dotlačit do kouta. Jsme svobodní lidé, žijeme ve svobodné zemi a myslím si, že nic špatného jsme neudělali,“ řekl Kubiš. Zdůraznil, že symbol i nápis jsou umístěny na soukromém majetku.

V Uherském Hradišti vzniká expozice věnovaná bývalé věznici

Stavební úřad podle Blahy vyzve vlastníka budovy k podání vysvětlení, kdo a za jakým účelem nápis vytvořil. Poté může ve věci podniknout další zákonné kroky. Umístění nápisu navíc podle starosty porušuje doporučení pravidel pro umísťování reklamy v městské památkové zóně a v jejím ochranném pásmu.

Bývalá uherskohradišťská věznice je opuštěná od roku 1960, zanikla při reformě státní správy. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu zde byli vězněni lidé nepohodlní režimu. Areál od té doby chátrá. Stát jej v příštích letech chce opravit. Vzniknout v něm má Muzeum totalitních režimů, do věznice by se měl přestěhovat i okresní soud nebo státní zastupitelství.

Autor: