Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Exprezident Klaus bojuje s následky covidu. Byl i v nemocnici

Václav Klaus (11. října 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Exprezident Václav Klaus se zotavuje z covidu. Několik dní dojížděl na infekční kliniku Ústřední vojenské nemocnice. Kvůli nemoci se nezúčastní sobotní zádušní mše za Karla Schwarzenberga, uvedl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.
  14:16aktualizováno  14:36

„Pan prezident Klaus rodině zesnulého Karla Schwarzenberga zaslal svoji osobní kondolenci. Sobotní zádušní mše se nezúčastní, protože se stále ještě zotavuje z covidu, se kterým byl v posledních dnech léčen na Infekční klinice pražské Ústřední vojenské nemocnice,“ uvedl Petr Macinka pro iDNES.cz.

Klaus se koronavirem nakazil už v roce 2021. Tehdy ale léčbu absolvoval v domácím prostředí bez nadstandardní či nemocniční péče.

Bývalý prezident v minulosti kritizoval protipandemická opatření vlády. Jeho prohlášení byla nezřídka v rozporu s vyjádřeními českých lékařů a odborníků. Opakovaně také vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje.

V minulosti dostal od pražské hygieny pokutu 10 tisíc korun za vystoupení z října 2020 před Obecním domem, kde hovořil několik minut bez roušky. S rozhodnutím nesouhlasil a podal proti němu odpor. Podle něj bylo povinností veřejně si připomenout založení státu a „nenechat se odstrašit“ epidemií. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které jeho námitky definitivně odmítlo, pokutu ale o 2 000 korun snížilo.

Městský soud v Praze však rozhodnutí ministerstva zdravotnictví i předcházející rozhodnutí hygienické stanice zrušil. Případ se dostal i před Nejvyšší správní soud, který pokutu v létě 2023 zrušil definitivně.

Exprezident také dříve podpořil demonstranty, kteří na Staroměstském náměstí v lednu 2021 protestovali proti vládním opatřením. Veřejně zkritizoval přístup vlády, jejíž opatření jsou podle něj nefunkční.

Covid je vážná nemoc, ale stále to není důvod k panice, řekl v Partii Václav Klaus (14. března 2021):

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...