Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus a Fico se potkali v Bratislavě. Hašteření nesmí narušit vztahy, shodli se

Česko

  14:09
Česko-slovenské vztahy nesmí být poškozované žádnou politickou reprezentací, řekl v pondělí novinářům bývalý český prezident Václav Klaus po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem v Bratislavě. Reagoval tak na rozhodnutí české vlády pozastavit mezivládní konzultace s Ficovým kabinetem. Fico už ale v pondělí nepokračoval v kritice Prahy za přerušení společných schůzek vlád.

„Česko-slovenské vztahy jsou něco, co je základem vztahů našich dvou národů, nesmí být žádnou konkrétní politickou reprezentací poškozeny. Jakékoliv hašteření konkrétních politických seskupení tyto vztahy nesmí narušit,“ prohlásil Klaus.

Z jeho vyjádření vyplynulo, že schůzka s Ficem byla naplánována ještě před zmíněným rozhodnutím kabinetu Petra Fialy. „Plánovali jsme to už dlouhou dobu a náhodnost aktuality z posledního týdne byla opravdu náhodná,“ řekl Klaus.

„Myslím, že mám nárok k tomu říci pár slov. Souhlasím s panem premiérem, že politické hašteření té či oné politické skupiny nesmí naše vztahy narušit,“ dodal Klaus. Ficovi poděkoval za „velmi příjemné“ setkání.

„Politici přicházejí, národy zůstávají.“

Minulý týden se česká vládla rozhodla pozastavit mezivládní konzultace s Ficovým kabinetem, se kterým se liší v názoru na válku na Ukrajině. Fico v pondělí už nepokračoval v kritice Prahy za přerušení společných schůzek vlád.

„Vztahy mezi Českou republikou a Slovensku republikou jsou pro mě tak vzácné a cenné, že nevidím žádný důvod je zatěžovat rozdílnými názory na události, které se často ani nedotýkají společného slovensko-českého života,“ řekl Fico. Dodal, že zatímco politici přicházejí a odcházejí, národy zůstávají.

Slovenské opoziční strany vinily ze zhoršení vztahů s Českem Ficův kabinetu. Současně ale uvedly, že názory nynější slovenské vládní koalice řada obyvatel Slovenska nesdílí.

Současná Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc bránícímu se Kyjevu ze slovenských státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině a Evropskou unii za to, že nepředstavila mírový plán.

České opoziční strany kritizovaly rozhodnutí Fialova kabinetu přerušit konzultace se slovenskou vládou. Například šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš tvrdil, že Fiala vyměnil Slováky za Ukrajince a dělá aktivistickou zahraniční politiku.

6. března 2024

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...