Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Val Kilmer a Andy Garcia ve filmu o válce v Gruzii

Česko

TBILISI/PRAHA Na postkomunistické poměry hvězdné obsazení má film, který v současné době vzniká v Gruzii a jehož tématem je loňský pětidenní konflikt mezi kavkazskou zemí a Ruskem.

Americký herec Val Kilmer (The Doors, Nelítostný souboj, Top Gun) v gruzínském hlavním městě právě natáčí scény, v nichž představuje válečného zpravodaje, který se spolu s kameramanem a místní krasavicí dostane mezi obě válčící strany. Roli gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho dostal Kilmerův krajan Andy Garcia (Dannyho parťáci).

Film s pracovním názvem Gruzie režíruje Renny Harlin, finský tvůrce, který měl v devadesátých letech renomé úspěšného režiséra akčních snímků (Dlouhý polibek na dobrou noc, Cliffhanger), poslední dobou se mu ale příliš nedaří. Mezi producenty je i gruzínský poslanec a stoupenec prezidenta Saakašviliho Papuna Davitaia. Opoziční média proto vyjadřují pochybnosti, zda snímek může přinést víc než propagandu. Kritiku vzbudila i skutečnost, že snímek vzniká ve městě Gori, které během konfliktu zažilo ruské bombardování a okupaci ruskými a polovojenskými jihoosetskými jednotkami. Přehrávání válečných traumat v ulicích prý obyvatelé těžko snášejí.

Pohled Moskvy a separatistických Osetů na konflikt má zprostředkovat jiný hraný snímek. Jeho režisérem by podle agenturních zpráv mohl být známý bosenský tvůrce Emir Kusturica. V říjnu podle ruských médií několik dní pobýval v Jižní Osetii a setkal se s místními představiteli. Kusturicovy politické názory jsou často blízké Bělehradu a Moskvě, během války v Jugoslávii vystupoval na podporu Slobodana Miloševiče.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...