Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Na Ukrajině zemřel druhý český dobrovolník, potvrdilo ministerstvo

Česko

  12:08aktualizováno  12:45
Za poslední rok již druhý Čech zemřel při bojích na Ukrajině. Informaci pro iDNES.cz potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle jeho slov bojoval na ukrajinské straně. První Čech zemřel loni, a to poblíž Kyjeva. O víkendu se pak vážně zranil český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě.

„Můžeme potvrdit, že o víkendu na Ukrajině padl dobrovolník s českým občanstvím, který bojoval na ukrajinské straně. Podle informací, které má Ministerstvo zahraničí k dispozici, se jedná za poslední rok o druhý takový případ,“ řekl k úmrtí českého dobrovolníka mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Na případ upozornil web Blesk.cz.

K úmrtí se vyjádřil i prezident Petr Pavel. „Konflikty bohužel ztráty přinášejí, ale každá individuální ztráta je velice těžká. Rád bych vyjádřil soustrast rodině toho člověka, je mi to velice líto,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci prezident. „Myslím, že dokud konflikt neskončí, tak podobné zprávy budeme dostávat. I proto bychom se měli snažit, aby skončil co nejdřív,“ dodal Pavel.

První český dobrovolník, původem z Třebíče, zemřel v Doněcké oblasti v bojích s ruskou armádou loni v červnu. Česká televize tehdy uvedla, že zemřel po zásahu minometným granátem. Muž tehdy na Ukrajině působil několik měsíců.

Původně přijel pomáhat, pořádal i dobročinné sbírky. Na internetu vydělával peníze i dražbou střepin.

O víkendu se zranil dobrovolník

O víkendu také na Donbase šrapnel vážně zranil českého dobrovolníka, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Podle českého ministerstva zahraničí jeho převoz do vlasti ale není kvůli stavu zraněného aktuálně možný.

„Jeden z našich statečných mediků-dobrovolníků byl na Donbase zasažen šrapnelem. Momentálně je jeho stav stabilizovaný, ale situace je vážná a nelze předjímat další vývoj. Děláme vše, co je v našich silách, aby se mohl brzy vrátit do vlasti,“ napsali představitelé projektu. S ohledem na citlivost situace nebudou o jeho stavu zatím poskytovat další informace.

České ministerstvo zahraničí je v kontaktu s blízkými zraněného dobrovolníka. „Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje převoz do ČR. Podrobnosti sdělovat nebudeme,“ řekl o víkendu mluvčí Drake.

Pomáhal při evakuaci

„S každou misí naši dobrovolníci riskují zranění, nebo i život. Jsme si plně vědomi rizik, ale i toho, jak je naše pomoc potřebná,“ poznamenali zástupci Phoenixu na Facebooku. Poděkovali za projevenou podporu a požádali o respektování soukromí.

Mluvčí organizace v České televizi řekl, že zraněný dobrovolník pomáhal při evakuaci jednoho ze zraněných. „V rámci toho bohužel došlo k zásahu dělostřelectvem, načež byl zasažen šrapnelem,“ uvedl a dodal, že poranění jsou relativně vážná. Zraněný patří k důležitým členům týmu, jen za poslední výjezd zachránil 25 lidí, dodal mluvčí.

Čeští medici v rámci projektu Phoenix na východě Ukrajiny, kterou loni v únoru napadlo Rusko, vojáky vyučují zdravovědu a sami na frontové linii zraněné převážejí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!