Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident Pavel povolil 20 Čechům bojovat na Ukrajině, 56 žádostí odmítl

Prezident Petr Pavel se setkal s ukrajinskými uprchlíky. (23. února 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Prezident Petr Pavel dosud povolil 20 Čechům vstup do ukrajinských ozbrojených sil, naopak nevyhověl 56 žádostem, uvedla v pondělí mluvčí Hradu Eva Hromádková. Souhlas hlavy státu připojit se k Ukrajincům by podle dosavadních dat mělo mít celkem přes 150 Čechů, výrazná většina jej získala od Pavlova předchůdce Miloše Zemana.
  12:43

Pokud se čeští občané chtějí do bojů na straně Kyjeva legálně zapojit, musí předem požádat prezidenta o povolení služby v cizích ozbrojených silách. V případě, že se na Ukrajinu vydali bez získání této výjimky, za což jim hrozí trestní stíhání, mohou zpětně požádat o abolici, kterou ještě spolupodepisuje předseda vlády.

Válka na Ukrajině

Čeští dobrovolníci se do bojů na Ukrajině, která čelí ruské agresi od předloňského 24. února, zapojili zřejmě měsíc po vypuknutí konfliktu.

„Prezident republiky dosud vyslovil 20 souhlasů se vstupem českých občanů do ozbrojených sil Ukrajiny. Nevyhověl 56 žádostem. Jednalo se o odmítnutí na základě nedoporučujících stanovisek ministerstva vnitra či ministerstva obrany,“ uvedla Hromádková.

Kancelář prezidenta republiky zároveň podle mluvčí chce proces udělování souhlasu ve spolupráci s ministerstvy upravovat, aby byl flexibilnější.

Česká diplomacie eviduje čtyři české občany, kteří padli v bojích na území Ruskem napadené země. Naposledy v polovině února padl český dobrovolník u města Avdijivka.

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Vedle přímých dodávek z armádních skladů se jednalo o zásoby firem českého obranného průmyslu. Česko také udělilo dočasnou ochranu více než půl milionu uprchlíků z Ukrajiny, z nichž zhruba třetina se už vrátila zpět.

24. února 2024

Autoři: ,