Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakousko by mohlo být mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou, spekuloval Zeman

Česko

  11:39aktualizováno  17:23
Prezidenti Česka a Rakouska Miloš Zeman a Alexander Van der Bellen po čtvrtečním rozlučkovém jednání na Pražském hradě ocenili vzájemné vztahy. Zeman poděkoval svému rakouskému protějšku za podporu české menšiny, mluvili spolu také například o stavbě dálnic nebo o jaderné energetice, ke které mají obě země rozdílný přístup.

Van der Bellen vyzdvihl české předsednictví v Evropské unii. Dotkli se i války na Ukrajině. Zeman poznamenal, že rakouská neutralita by za jistých okolností mohla vést k tomu, že by se tato země mohla stát mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou.

Podle českého prezidenta oba státníci měli dnes příležitost se nejen rozloučit, ale také probrat záležitosti společných zájmů. Zeman ocenil rozvoj ekonomické, kulturní i vědecko-technické spolupráce. Poděkoval svému protějšku za podporu české menšiny v Rakousku včetně české školy. Dotkli se i výstavby dálnic mezi Lincem a Prahou nebo mezi Brnem a Vídní. „Obě strany konstatovaly, že jsme sice ujišťováni, že tyto stavby budou co nejdříve dokončeny, ale realita někdy za tímto ujišťováním poněkud zaostává,“ poznamenal.

Dodal, že se shodli na otázkách kolem Ukrajiny. Van der Bellen označil podporu Česka Ukrajině ve všech oblastech za úctyhodnou. Česku pogratuloval k organizaci předsednictví v EU, které se podle něj konalo ve velmi kritické fázi, kdy se podařilo prokázat evropskou solidaritu i v čase válečného ohrožení. Poznamenal, že Rakousko je vojensky neutrální, ale neutralita neznamená lhostejnost. Za důležité označil, aby EU stála pospolu a nenechala se rozdělit.

Podle Zemana může být v některých případech princip neutrality výhodný. „Říkal jsem panu prezidentovi, že neutralita Rakouska může v jistých souvislostech umožnit, aby tato země hrála mediační roli v případě Ukrajiny a Ruska,“ řekl Zeman. Možnost zprostředkování Zeman v minulosti zmínil i v případě Číny nebo Srbska.

Zeman přijal rakouského prezidenta s vojenskými poctami na Pražském hradě. Van der Bellen přijel s manželkou, česká první dáma Ivana Zemanová při přijetí nebyla.

Vyměnili si vzájemně nejvyšší státní vyznamenání. Zeman obdržel Velkou hvězdu za zásluhy o Rakouskou republiku. Van der Bellenovi udělil Řád bílého lva.

Van der Bellen dorazil do Prahy ve středu. Přijel vlakem. Zeman má k rakouskému prezidentovi velmi přátelský vztah. Při společných setkáních ho oslovuje familiárně „Sašo“. Van der Bellen se s Zemanem setkal například v červnu 2021 a v dubnu 2019 ve Vídni nebo v červnu 2017 v Praze. V čele Rakouska stojí od ledna 2017. Opětovně byl zvolen do úřadu loni na podzim.

Máme výborné vztahy, míní Fiala

Oficiální Van der Bellenův program začal ve čtvrtek. Po Zemanovi má odpoledne v plánu jednání i se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Předtím se sešel s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a premiérem Petrem Fialou.

Premiér Petr Fiala přijal Van der Bellena v pražské Kramářově vile. Na twitteru po schůzce uvedl, že Česko s Rakouskem pojí společná historie. „Máme výborné vzájemné sousedské vztahy, které chceme dále rozvíjet. Mluvili jsme především o ekonomické a kulturní spolupráci. Panu prezidentovi jsem poděkoval za podporu vídeňských Čechů, zejména Školskému spolku Komenský. Bylo to moc milé setkání,“ napsal.

Zdvořilostní setkání s Pavlem

Budoucí český prezident Petr Pavel, kterého čeká inaugurace za týden, a rakouská hlava státu si k neformální schůzce rezervovali místa v restauraci U Glaubiců nedaleko Poslanecké sněmovny. Ke stolu zasedli politici společně s manželkami. V restauraci se prezidentské páry zdržely zhruba 45 minut. K pivu si dávaly škvarkovou pomazánku, pomazánku obazda a tatarský biftek. Na místo dorazili i velvyslanci Bettina Kirnbauerová a Jiří Šitler.

Pavel v pondělí uvedl, že dnes s Van der Bellenem a v pátek s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou ho čekají krátké schůzky. „Je to především neformální zdvořilostní návštěva, abychom se poznali a navázali vztahy, žádné zvláštní okruhy otázek pro tyto schůzky připraveny nejsou,“ řekl.

Autoři: ,