Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom, rozsvítí se v sobotu

Česko

  7:03
Na pražském Staroměstském náměstí od úterý stojí vánoční smrk původem ze severních Čech. Do Prahy dorazil společně s druhým stromem určeným pro Václavské náměstí z malé obce Mlýny poblíž České Kamenice. Svítit bude 25 metrů vysoký smrk kvůli úsporám energie od čtyř hodin odpoledne do půlnoci.

Zhruba 25 metrů vysoký a 58 let starý smrk ztepilý, který bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů, pochází z Kytlice na Děčínsku. Společnost Taiko, která vánoční trhy provozuje, letos strom podvacáté vybrala z tipů, které jí zaslali lidé. Letos jich dorazilo 26.

Cesta stromu, která se tradičně uskutečňuje v noci, aby přeprava nekomplikovala dopravu v metropoli, byla dlouhá přibližně 150 kilometrů. „Je to jedna z nejdelších tras, kterou musel strom na Staroměstské náměstí kdy absolvovat,“ řekl předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek.

„Přesnou cestu je přitom nutné předem důkladně naplánovat. Souprava totiž dosahuje délky 29 metrů, šířky šest metrů a váhy okolo 35 tun,“ doplnil. Převoz byl ale podle něj i díky toleranci ostatních řidičů bez komplikací.

Asi až do pátku nyní potrvá zdobení stromu, které provedou pracovníci THMP.

„Na základě zkušeností z předchozích let víme, že celý proces zdobení trvá zhruba desítce našich elektromontérů několik dní. Jen si to představte. Šest kilometrů dlouhý řetěz s LED světélky, 80 vánočních hvězd ve dvou velikostech, k tomu 170 červených a zlatých koulí, které budou symbolizovat barvy hlavního města, a na vrcholu dva metry vysoká světelná špice,“ popsal podobu stromu místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

Zvoleno bylo LED osvětlení s minimální spotřebou elektřiny a kvůli úspoře energie bude také omezeno svícení stromu na interval od 16:00 do půlnoci. Strom bude svítit do začátku ledna. Po odstrojení pak bude rozřezán. Větve zamíří do pražské zoologické zahrady a kmen do pražské odborné střední školy, kde z něj vyrobí třeba nábytek.

Stromy ze stejné zahrady

Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) smrk v noci přivezli na tradiční místo z areálu společnosti nedaleko Prahy, kam jej v neděli dopravili z obce Kytlice v Ústeckém kraji.

Strom pro Staroměstské náměstí rostl spolu s dalším menším smrkem určeným pro Václavské náměstí z malé obce Mlýny poblíž České Kamenice. Do soutěže ho přihlásil majitel sousedního domu Petr Kubica, který je z Prahy.

„Oba stromy se letos kácely s přihlédnutím k tomu, že se v jejich blízkosti nacházela silnice, železniční trať a sloupy vysokého napětí, a tak by je majitel musel stejně odstranit. Jako každoročně se tak jedná o udržitelný přístup, který šetří běžné stromy rostoucí v lese,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Loni do soutěže dorazilo 35 tipů, ze kterých firma Taiko vybrala smrk ztepilý z Jizerských hor vysoký 21,5 metru. Kvůli pandemii koronaviru se loni nekonalo tradiční slavnostní rozsvěcení stromu, kvůli vládnímu zákazu byly nakonec zrušeny i trhy, což kritizovala firma Taiko i zástupci vedení města. Letos se budou trhy konat v běžném režimu a Pražané i návštěvníci metropole se mohou těšit i na slavnostní rozsvícení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!