Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Vaří jen politickou polévku“

Česko

JAK TO VIDÍ BENDL

Je to jen bublina, prodej nemocnic byl zcela v pořádku, věří bývalý hejtman Petr Bendl (ODS).

* LN Co říkáte plánu hejtmana Davida Ratha na napadení privatizace u soudu?

Jsem přesvědčen, že to je špatně. Snad jsme dnes v jiné době, než aby zestátňoval. Privatizace nemocnic ve Středočeském kraji proběhla transparentně. Na objednávku pana hejtmana a poslance Ratha teď byla bez výběrového řízení vybrána firma, která udělala nějaký audit. Ten je politické slohové cvičení. Jsme přesvědčeni, že nejsou žádné důvody, aby se privatizace zpochybňovala.

* LN Co by to podle vás znamenalo pro středočeské zdravotnictví, kdyby se menší nemocnice vrátily kraji?

Kraj prodal malé nemocnice s tím, že bude modernizovat velké. V případě, že by chtěl kraj zpátky malé nemocnice, znamenalo by to další výdaje, obrovské finanční ztráty a zastavení modernizace velkých oblastních nemocnic. Kraj není bezedná studna financí. Znamenalo by to, že peníze bude brát odjinud, ze školství, silnic, zkrátka ze všech oblastí, které má kraj na starosti.

* LN Prý byly při prodeji formální chyby...

Pokud vím, jedna z formálních chyb je, že jedenáctičlenná krajská rada rozhodla počtem hlasů devět. Prý mělo rozhodnout jedenáct členů rady. Jenže zákon říká, že v tomto případě má rozhodnout většina, to by bylo šest. Jsou to zástupné problémy, které používá pan Rath, aby se dostal do médií. Ve skutečnosti je to ale jen bublina.

* LN Podle vás tedy Rath nemá šanci u soudu uspět?

Jsem hluboce přesvědčen, že jenom vaří politickou polévku.

Autor: