Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve formuli zuří válka o motory

Česko

PRAHA Zapomeňte na souboj o titul mistra světa mezi Lewisem Hamiltonem a Felippem Massou, který vyvrcholí v neděli.

Zákulisím formule 1 hýbe válka o motory. Šéf celého šampionátu Bernie Ecclestone a Mezinárodní automobilová federace FIA přišli před časem s plánem používání jednotného motoru pro všechny stáje.

Pravidlo, které chtějí zavést od roku 2010 a které by mělo přinést finanční úsporu, se však týmům vůbec nelíbí.

Svůj názor dalo jako první najevo vedení Toyoty. „Nechceme jednotné motory,“ řekl jeden z členů vedení John Howett v rozhovoru pro britský magazín Autosport. „Výběrové řízení FIA nedává žádný prostor pro vývoj. Automobilce to nepřináší žádnou hodnotu,“ dodal.

Toyota dokonce ústy šéfa stáje Tadašiho Jamašiny minulý víkend naznačila případné opuštění F1, i když později svá slova zmírnila. Ferrari hrozí odchodem V čem spočívá vůbec Ecclestonův plán? Každá stáj by si prostřednictvím svého dodavatele musela opatřit motor podle přesně daných ukazatelů. Týmy bez podpory automobilky by dostaly motory od nezávislého výrobce. Případné zavedení standardních motorů by mohlo smazat rozdíly mezi stájemi.

Jenže to by znamenalo nejen snížení výdajů, ale zároveň by tím částečně utrpěla prestiž týmů, které podporují automobilky.

Konec Toyoty ve formuli 1 by znamenal pro šampionát velkou ránu, odchod Ferrari by však už byl katastrofou. A právě tím vedení stáje z Maranella pohrozilo Ecclestonovi v pondělí.

„Ferrari chápe a podporuje záměr snížení finančních nákladů. K projektu jednotných motorů však máme silné výhrady a rada vlastníků si vyhrazuje právo zvážit, společně s našimi partnery, naši účast v tomto odvětví,“ stojí v prohlášení týmu, který momentálně vede Pohár konstruktérů.

FIA však vzápětí kontrovala. „Zdá se, že správní rada Ferrari měla špatné informace. FIA nabídla týmům tři možnosti, z nichž jedna jsou takzvané standardní motory a další počítá s tím, že automobilky společně zaručí, že nezávislým stájím dodají motory za méně než pět milionů eur na sezonu,“ píše se v dokumentu FIA.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...