Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve Varšavě liják vyplavil parlament i sídlo premiéra

Česko

Velká voda řádila ještě včera v Rakousku a v Polsku. Situace se však během dne postupně uklidňovala.

VÍDEŇ/VARŠAVA Silné lijáky a bouřky, které už několik dní sužují země střední Evropy, zavinily během noci na včerejšek nové záplavy v Rakousku, s jejichž následky bojovaly stovky požárníků. Ve Varšavě pak přívaly vody zaplavily republikový parlament a sídlo předsedy vlády.

V rakouském Sankt Pöltenu musel být podle agentury APA vyhlášen nejvyšší stupeň nebezpečí. Průtok vody tam v pondělí večer dosáhl rekordní úrovně, a úřady proto nařídily uzavřít řadu ulic. V obci Bad Schallerbach požárníci vytahovali z rozvodněného potoka topícího se člověka. V Horních Rakousích vyjeli záchranáři během šesti hodin k 250 zásahům, situace na tamních tocích se ale během dne postupně uklidňovala.

Ve Štýrském Hradci, který byl v minulých dnech nejhůře postižen, už prý také nebezpečí pominulo. Množství vody v řekách a potocích na většině území spolkové země Burgenland se během včerejšího dne rovněž vrátilo k normálu.

Večerní průtrž mračen zasáhla v pondělí večer také Varšavu a voda zaplavila i parlamentní budovy a úřad polského premiéra Donalda Tuska. K odstranění napáchaných škod byly prý nasazeny všechny dostupné jednotky. Také na západě Polska se museli obyvatelé potýkat s následky povodně. V Poznani zaplavila v pondělí večer voda 120 sklepů a budov a také podchody tamního nádraží. Stromy padající na zaparkovaná auta zranily v Poznani a Krotoszynu čtyři osoby. Uklidnění nastalo na jihu Polska, kde se po záplavách již uklízely škody.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...