Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co vám uniklo: hašení za Zemana i vítězství rudého kata

Blízký východ

  20:41
PRAHA - Neměli jste čas sledovat zprávy? Vybrali jsme pro vás nejdůležitější události dne.

Miloš Zeman obdivuje chrám ve Svatém Hostýně. foto: MAFRA, Michal Šula

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Zeman naštval Palestince. Výrok o ambasádě v Jeruzalému hasí ministerstvo
Česká republika podle ministerstva zahraničí plně podporuje mírový proces na Blízkém východě. Prohlášením úřad reagoval na vlnu kritiky, kterou spustila slova prezidenta Miloše Zemana, jenž zmínil přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

ČTĚTE VÍCE:

Irové proti vládě. V referendu odmítli zrušit Senát
Irové v pátečním referendu těsnou většinou překvapivě odmítli zrušení horní komory parlamentu. Pro zachování Senátu se podle dnes zveřejněných konečných oficiálních výsledků vyslovilo 51,7 procenta hlasujících, pro jeho zrušení bylo 48,3 voličů. K urnám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů.

ČTĚTE VÍCE:

Koláček za 13 korun, to je euforie a svoboda, svěřila se Pancová
Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD), se chystá postupně nastoupit do práce v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Byl to jeden ze slibů, který dala soudu, když žádala o propuštění z vazby.

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Rudý kat Vaš opět vyhrál. Jeho názor platí, odpírač uniformy zůstal zločincem
Nechvalně proslulý komunistický prokurátor Karel Vaš si i po smrti připsal další vítězství nad českou justicí. Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (dříve ČSSD) totiž odmítla očistit Juraje Stieranku odsouzeného v roce 1950 kvůli odepření vojenské služby, jehož potrestání Vaš posvětil. Jeho právní názor v případu tak nebyl dosud překonán a Stieranka kvůli tomu zůstává zločincem.

ČTĚTE VÍCE:

Jak se krade na kolejích? Více než notebooky mizí vajíčka
Téměř 71 tisíc studentů se každoročně ubytuje na kolejích. S levným bydlením, jež univerzity nabízejí, je spojená spousta polopravd - například, že chudí studenti kradou. Svědčí o tom i výpovědi studentů, které se podařilo shromáždit serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE:

Rivalové: když Niki Lauda bojoval s Jamesem Huntem o titul i život
Ve filmu Rivalové Ron Howard popisuje soupeření mezi závodníky Formule 1 Nikim Laudou a Jamesem Huntem, především sezonu 1976, v níž zápasili o mistrovský titul. Jeho dílo je příkladem řemeslné hollywoodské kompetence – v dobrém i ve zlém.

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Věčný problém s espressem. Češi si dál objednávají 'piccolo', povzdechla si baristka
Nic naplat, národ milovníků kávy nejsme. Češi se při přípravě dopouštějí základních chyb a často ani nevědí, co se pod jednotlivými názvy skrývá. Zákazníci si tak třeba v kavárnách objednávají piccolo, aniž by tušili, že tento název se při přípravě kávy vůbec nepoužívá, vysvětluje zakladatelka Mistrovství baristů a znalkyně kávy Štěpánka Havrlíková v rozhovoru pro Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE:

Na cestě do Eritrey, zapovězené země s krvavým režimem
Slunce rozpaluje krásný žlutý písek, teplota v autě je přes 70 stupňů, teploměr se žárem úplně zdeformoval. Ticho sem tam naruší jen pár aut na silnici nebo zahýkání oslíků stojících opodál. Duny působí majestátně, jsou to takové ty nejkrásnější a nejfotogeničtější, které si každý přeje alespoň jednou v životě vidět. Tisíce let staré stavby topící se v písku jsou jak z jiného světa.

ČTĚTE VÍCE:

PODÍVEJTE SE: Na náměstí se rozdávaly miliony pro každého
V centru švýcarského Bernu se v pátek rozdávaly miliony. Každý si mohl odnést část z 15 tunové hory pěticentových mincí v celkové hodnotě 400 tisíc švýcarských franků (zhruba 8,3 milionu korun). Iniciativa „2 500 franků měsíčně pro každého“ totiž získala dostatek podpisů pro vypsání celostátního referenda o zavedení takzvaného základního příjmu pro každého.

ČTĚTE VÍCE:

Autor: