Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Věda, nové technologie a umění

Česko

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

PRAHA Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie CIANT připravilo už třetí ročník festivalu Enter zaměřeného na propojení vědy, umění a moderních technologií. Festival se koná od 5. do 11. 11. jako součást Týdne vědy a techniky pořádaného Akademií věd ČR. Přehlídka nabídne sérii výstav, performancí a projekcí za účasti umělců z celého světa a jeho zahájení se uskuteční ve Francouzském institutu 8. 11. Jednotlivé akce se konají v Domě U Kamenného zvonu, Galerii CIANT, Francouzském institutu či v hlavní budově AV ČR.

Součástí programu je i mezinárodní konference MutaMorphosis s podtitulem Nové výzvy ve vědě a umění, která se bude konat v Městské knihovně ve dnech 8.-10. 11. Na konferenci zazní příspěvky na téma limity organického života, extrémní těla v extrémním prostředí či perspektivy nanoumění. Konference se zúčastní australský umělec Stelarc či fyzik Albert-László Barabási, jehož kniha V pavučině sítí vyšla i u nás.

O vztahu umění a klimatu promluví Václav Cílek. Konference je součástí celosvětových oslav 40. výročí založení prestižního vědeckouměleckého časopisu Leonardo vydávaného Massachusetts Institute of Technology. Tento časopis založil Čechoameričan Frank Joseph Malina, který stál u zrodu amerického vesmírného programu a věnoval se také světelněkinetickému umění.

Festival tak zahrne i jeho retrospektivu v Muzeu Kampa, která se otevře zítra a potrvá do ledna 2008.

Autor: