Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Vědci mají radost. Našli zachovalé Brahovy vousy

Česko

PRAHA Stav ostatků Tycha Braha potěšil vědce. Zdá se, že biologického materiálu pro potřebné analýzy budou mít dostatek.

V malé cínové rakvi, kterou v pondělí vyzvedli z hrobky v Týnském chrámu v Praze, se s velkou pravděpodobností opravdu skrývají ostatky slavného dánského astronoma. Antropologové v ní našli dospělou mužskou kostru v téměř kompletním stavu.

V rakvi se nacházela také skleněná nádoba, která obsahovala obličejovou část lebky učence. Vložili ji tam se vzkazem čeští výzkumníci roku 1901, kdy byla rakev otevřena poprvé.

„Kostra byla skutečně velmi dobře zachovalá, v podstatě úplně stejně jako v roce 1901,“ řekl výzkumník Niels Linnerup z Kodaňské univerzity. I obličej podle něj odpovídá tehdejším fotografiím. „Nezjistili jsme žádné známky onemocnění na kostře kromě známek degenerativní artritidy,“ uvedl.

Výzkumníky potěšil zachovalý stav vlasů i vousů. Některé byly až osm centimetrů dlouhé, pocházely zřejmě z kníru, kterým se astronom pyšnil. Z výzkumného hlediska budou důležité pro chemickou a nukleární analýzu.

Původním záměrem vědců bylo zkoumat také ostatky hvězdářovy manželky. V hrobce se však našly pozůstatky nejméně čtyř osob, bude tudíž obtížné určit, které patří jeho ženě.

Kovovou nosní protézu, kterou Brahe nosil, protože v mládí přišel o část nosu v souboji, vědci nenašli. Údajně ji neobjevili ani výzkumníci na počátku minulého století, ale zaznamenali zelené zbarvení nosní kosti. Mohlo to svědčit o příměsi mědi ve stříbrné nosní násadě.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...