Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci viděli ryby 8 km pod hladinou

Česko

LONDÝN Vědcům se vůbec poprvé podařilo získat přímé důkazy, že ryby žijí i v extrémních hloubkách pod hladinou oceánu. Britskojaponský tým vědců totiž nafilmoval hejno paprskoploutvých ryb, které se pohybovaly v Japonském příkopu více než 7700 metrů pod hladinou Tichého oceánu. O unikátních záběrech informoval server BBC News.

V tmavých vodách oceánského příkopu poblíž japonského ostrova Honšú zachytili odborníci 17 ryb druhu Pseudoliparis amblystomopsis z čeledi terčovkovitých. Elegantní, 30 centimetrů dlouhé ryby s typickou ocasní ploutví se pohybovaly v rekordní hloubce 7703 metrů.

„Je to pocta moci pozorovat tyhle ryby. Ještě nikdo nikdy nespatřil živou rybu v takové hloubce – když se dostanete tak hluboko, nikdy předem nevíte, co uvidíte,“ popsal své pocity Alan Jamieson z univerzity ve skotském Aberdeenu. Jeho kolega Monty Priede doplnil, že ho ryby překvapily tím, jak jsou roztomilé. „Mysleli jsme si, že v takové hloubce budou ryby relativně málo pohyblivé, aby ušetřily co nejvíc energie,“ řekl Priede. Ryby ale byly velmi aktivní a mrštně se oháněly za potravou, kterou vyhledávají pomocí receptorů registrujících proudění vody a vibrace.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...