Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vědci vybrali snímek pražských knih

Česko

Nekonečný tunel knih, který je dílem slovenského výtvarníka Mateje Kréna, se dnes objevil na titulní straně respektovaného vědeckého časopisu Science. PRAHA Čtenářům z Prahy a okolí je snímek s knihami nejspíš povědomý – pochází z předsálí Městské knihovny v Praze. Výtvarné dílo Mateje Kréna s názvem Idiom nyní ilustruje lingvistickou studii amerických výzkumníků Jeana-Baptista Michela a Ereze Liebermanna Aidena z Harvardovy univerzity v Cambridgi.

Jak se fotografie z Prahy dostala na titulní stranu uznávaného vědeckého časopisu? „Ten obrázek je prostě úžasný! Když naši studii v Science přijali, upozornili jsme editory časopisu na Matejovu práci,“ uvádí pro LN Jean-Baptiste Michel. S dílem Mateje Kréna se vědci seznámili vloni na jeho výstavě v Muzeu moderního umění v Bologni a rozhodli se ho oslovit.

„Vybrali jsme dvacet různých fotografií a nabídli je do Science. Tam si nakonec vybrali právě snímek z Prahy, což mě samozřejmě velice těší,“ říká Matej Krén. Jeho Idiom má tvar kolmého válce s bočním okýnkem. Na obou koncích válce jsou umístěna zrcadla, takže při pohledu dovnitř člověk spatří nekonečně hlubokou „studnu“.

Autorem vybrané fotografie je Zdeněk Urbánek z Uměleckoprůmyslového musea v Praze. „Během povodní v roce 2002 zaplavila suterén Městské knihovny voda a následné vysoušení knihy poškodilo,“ vzpomíná Matej Krén. Před dvěma lety proto za plného provozu knihovny proběhla nenápadná rekonstrukce celé skulptury – byla rozebrána, knihy ošetřeny a vráceny na své místo. „Při té příležitosti jsem Zdeňka Urbánka požádal, aby pořídil sérii fotografií, tohle je jedna z nich,“ říká Krén.

Zájem editorů ze Science ho pochopitelně potěšil. „Výstava v Bologni měla velký ohlas, ale někdy jsou moje práce publikovány způsobem, ze kterého nejsem příliš šťastný – třeba v některých magazínech, kde ani být nechci. O to víc mě potěšil zájem vědeckého časopisu, který je jakoby z jiného světa, výsostně odborný a jakoby ukrytý před zrakem široké veřejnosti,“ vypráví Matej Krén.

„Kromě toho jsou ti dva mladí vědci velice sympatičtí a jejich nápad je fascinující. Takže jsem rád, že se naše cesty propojily, a navíc budu mít svoji práci na obálce časopisu, který od dětství obdivuji,“ říká Matej Krén.

Pět milionů knih v počítači Ve studii, kterou snímek doprovází, vědci představují největší jazykový korpus světa: databázi s texty více než pěti milionů knih vydaných v letech 1800 – 2000, což jsou čtyři procenta všech knih, které kdy vyšly. Zatím obsahuje knihy v angličtině, francouzštině, španělštině, ruštině, němčině a hebrejštině.

S jejich pomocí výzkumníci studují, jak se vyvíjela gramatika i slovní zásoba. Využívají přitom kromě jiného projekt Google books. „Knihy jsou součástí našeho kulturního genomu, který se dědí z generace na generaci, ale zároveň se vyvíjí,“ říká Jean-Baptiste Michel. Obor, který svou prací založili, vědci nazývají kulturomika (podle genetiky). Sledováním výskytu jednotlivých slov v textech mohou sledovat, jak se měnil jazyk pod vlivem událostí, jako byla válka nebo zrušení otroctví.

lidovky.cz Přístup do databáze najdete na www.lidovky.cz/věda

Autor: