Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědec Watson přišel o post šéfa laboratoře

Česko

LONDÝN Americký vědec a spoludržitel Nobelovy ceny z roku 1962 James Watson si svými výroky o „nižší inteligenci“ Afričanů přidělal velké starosti.

Nejprve mu londýnské Science Museum po otištění jeho kontroverzních prohlášení zrušilo dlouho dopředu naplánovanou přednášku. Poté ho ze seznamu účastníků vyškrtlo sympozium Bristol Festival of Ideas. Po včerejšku je jasné, že krachem neskončilo jen Watsonovo britské turné, jímž chtěl propagovat svou nejnovější knihu s názvem „Avoid boring people. Lessons from a life in science (Vyhněte se nudným lidem. Lekce z vědeckého života). Od vědce se nejprve distancovalo jeho domovské pracoviště - The Cold Spring Harbor Laboratory, a následně mu tato vědecká instituce sídlící na Long Islandu pozastavila výkon vedoucí funkce.

V rozhovoru pro The Sunday Times Watson prohlásil, že „vidí vyhlídky Afriky bledě“, protože veškeré evropské projekty rozvojové pomoci „jsou založeny na předpokladu, že jejich inteligence je stejná jako naše - přestože z pokusů vyplývá, že není“. Vědec, který se už před více než 40 lety podílel na objevení struktury DNA, tedy molekuly, která je nositelkou dědičnosti živých organismů, tím vyvolal skandál.

Proti jeho tvrzením se ozval i další významný vědec na poli genetiky - vědec a podnikatel Craig Venter, který se významně podílel na dekódování lidského genomu. „Barva kůže jako zástupné označení pro rasu je sociálním, nikoli vědeckým konceptem,“ citovala Ventera televize BBC. Shodou okolností i on v současné době propaguje v Británii svou novou knihu.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...