Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Vedení Prahy chce prý prodat lukrativní pozemky pod cenou

Česko

  17:52
PRAHA - Koalice Strany zelených (SZ) a Evropských demokratů (ED) tvrdí, že vedení Prahy chce krátce před komunálními volbami nevýhodně a bez řádné soutěže prodat 4500 metrů čtverečních plochy poblíž centra Prahy 5 u Anděla.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Koalice v dnešní tiskové zprávě uvedla, že rada hlavního města má prodej schválit v úterý 5. října. Koalice radu vyzvala, aby to nedělala a nechala rozhodnutí na novém vedení Prahy, které vzejde z komunálních voleb, jež se uskuteční 15. a 16. října.

Předmětem sporu je pozemek na rohu ulic Ostrovského a Stroupežnického, na němž je nyní mimo jiné tržnice a parkoviště. Podle SZ a ED pozemky vlastní pražský Dopravní podnik, prodány mají být společnosti Smíchov development II, kupec byl vybrán bez řádné soutěže a kupní cena je nižší, než je uvedeno v aktuální cenové mapě Prahy.

Křižovatka ulic Ostrovského s Stropuežnického

Pozemek má podle aktuální cenové mapy hodnotu 11.200 korun za metr čtvereční, ale navrhovaná kupní cena 50 milionů korun znamená, že kupec za metr čtvereční zaplatí jen 10.974 korun, upozornili zástupci SZ a ED s tím, že polovinu kupní ceny navíc může zaplatit až tři roky po podepsání kupní smlouvy a převedení pozemků.

Bez férové soutěže a pod cenou
Kupec nebyl vybrán v řádné soutěži, ale v neprůhledném procesu, který zajišťovala bývalá dceřiná společnost Dopravního podniku Inženýring dopravních staveb, pokračuje koalice s tím, že pozemek má koupit společnost s jinou majetkovou strukturou, než která byla původně vybrána. "Je zcela nepřijatelné, aby firma stoprocentně vlastněná městem a čerpající miliardové dotace na svůj provoz prodávala pozemky pod cenou a bez férové soutěže," zdůraznili zástupci SZ a ED.

"Je to další důkaz cynismu a klientelismu současného vedení města. Jde o velmi cenný pozemek v bezprostřední blízkosti velkého rozvojového území a kromě hodnoty pozemku je třeba také ohlídat, co na tomto pozemku má být postaveno. Prodejem pod cenou a bez jakýchkoli dalších podmínek budeme nejspíš chodit jen kolem další administrativní krabice, která valné většině Pražanů příliš užitku nepřinese," řekla pražská zastupitelka a kandidátka SZ a ED na primátorku Petra Kolínská.

Šéf firmy se údajně kdysi chtěl napojit na Mrázka
Z obchodního rejstříku vyplývá, že mezi společníky firmy Smíchov development II je firma Sekyra Group Real Estate B.V. Média několikrát uvedla, že Sekyra Group je vlivná společnost, která výrazně ovlivňuje urbanistický rozvoj Prahy.

Novináři psali rovněž o tom, že šéf firmy Luděk Sekyra chtěl počátkem tohoto století ovládnout největší stavební firmu v zemi IPS a údajně se tehdy napojil mimo jiné i na Františka Mrázka, který byl před čtyřmi lety zavražděn. Pachatel dosud nebyl vypátrán. Mrázka média označovala za krále českého podsvětí.

Rozhodnutí by se mělo přenechat novému vedení města
"Vyzýváme radu hlavního města, aby tento materiál stáhla z jednání a přenechala další postup novému vedení města. Transparentní soutěž při prodeji pozemků je jednou z našich priorit.

Je vysoce pravděpodobné, že soutěž navíc přinese i vyšší nabídku, než je cena podle cenové mapy. Jedná se totiž o lokalitu, která je v těsné blízkosti pražského Anděla - jedné z nejprestižnějších městských adres, kde je mnoho obchodů a sídlí zde celá řada významných firem," uvedli Kolínská a lídr koalice SZ a ED Jiří Witzany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!