Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vedle soudu profesora 'výhružkáře' trestá i škola. Nesmí přednášet

Vzdělávání

  18:13
BRNO - Profesor Břetislav Horyna z filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity má dočasně zakázánu výuku povinných předmětů na svém dosavadním působišti. Rozhodlo tak vedení fakulty v reakci na páteční nepravomocný rozsudek Městského soudu Brno.

Břetislav Horyna foto: Lidové noviny

Řekla to mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Soud uznal Horynu vinným ze zaslání devíti vulgárních a výhružných e-mailů jeho kolegovi Jaroslavu Hrochovi a udělil mu pokutu 50 tisíc korun.

Horyna se nyní podle mluvčí může věnovat své vědecké práci, popřípadě výuce nepovinných předmětů. Vzhledem k verdiktu soudu děkan fakulty Josef Krob ukončil Horynovo členství ve vědecké radě a v ediční komisi fakulty.

PSALI JSME

Zda a případně v jakém rozsahu bude moci Horyna nadále přednášet na fakultě, její vedení podle Fojtové rozhodne, až bude rozsudek pravomocný.

Horyna obvinění popírá. Proti verdiktu se odvolal. Kauzou se proto bude muset zabývat Krajský soud v Brně.

Podle spisu poslal od prosince 2008 do dubna 2009 Hrochovi devět vulgárních anonymních e-mailů. V dopisech se dle policie Hrochovi posmíval, že mu téměř praskla kýla, což může předznamenávat rakovinu tlustého střeva. Dodal poznámku: "jen neumři dříve, než si to s tebou vyřídíme". V dalších vzkazech pak například Hrochovi doporučoval, aby "si dal pozor na přechodech (pro chodce)", raději nechodil ven mezi lidi, protože jej může potkat něco zlého, nechal se zavřít na psychiatrii, v trolejbusu si nesedal, protože na sedačce může být na něj nastražená infikovaná jehla z injekční stříkačky.

Autoři: ,