Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vedoucí kateder musejí před komisi

Česko

OLOMOUC Vedoucí všech deseti kateder na Právnické fakultě Univerzity Palackého musí do třiceti dnů předstoupit před výběrovou komisi. Dva z nich nemají z minulosti čisté lustrační osvědčení, protože spolupracovali s komunistickou tajnou bezpečností.

Děkanka fakulty Milana Hrušáková však řekla, že výběrové řízení nesouvisí pouze s lustracemi. „Od předchozího děkana měli všichni vedoucí kateder pověření do konce září loňského roku, které jsem prodloužila do konce února s tím, že jsme počítali s novým veřejným konkurzem,“ uvedla Hrušáková. Děkanka předpokládá, že většina pracovníků své posty obhájí. MF Dnes loni informovala o tom, že na fakultě vyučuje šest kantorů vedených na seznamu spolupracovníků StB, přičemž agenti Ivo Telec a Pavel Matoušek stojí i v čele kateder. Hrušáková potvrdila, že Matoušek se do konkurzu hlásit nebude. Výběrová komise bude u všech uchazečů zkoumat kvalifikační a vědeckovýzkumné předpoklady pro vedení katedry.

Kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký uvedl, že čisté lustrační osvědčení není nutné pro výkon funkce šéfa katedry. „Bylo ale zvykem, že vedoucí katedry se stává i členem vědecké rady, kde se lustrační osvědčení vyžaduje,“ řekl Hladký. To ale minulé vedení fakulty nepožadovalo. Bývalý děkan Michal Malacka, nyní prorektor, dříve uvedl, že šlo o odborníky, kteří na fakultu přišli z jiných škol, kde byli členy vědeckých rad.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...