Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vejce z klecových chovů zákazník nepozná

Česko

PRAHA Když se na trhu objevila dražší vejce s nápisem z chovu na podestýlce, udělalo sdružení Ochrana hospodářských zvířat pokus. Chtělo zjistit, zda tomu, co výrobce na obalu uvádí, lze věřit.

Aktivistka Marcela Freiová otestovala dvanáct vajec koupených v prostějovském supermarketu.

Výsledek? Dvě z nich vykazovala stopy po drátěné podlaze klece. Několik sekund po snesení je totiž odolnost skořápky malá a na vejci zůstanou stopy drátů. Když se pak nasvítí UV lupou, speciálním testovacím zařízením pracujícím s ultrafialovým světlem, jsou stopy vidět.

Ve Švýcarsku žijící Marcela Freiová se tehdy inspirovala činností rakouské partnerské organizace VgT -Spolku proti fabrikám se zvířaty. Ten se do masivní kontroly vajec ultrafialovým světlem pustil už v roce 1992. Zjistil, že zhruba čtvrtina vajec inzerovaných jako z chovu na podestýlce ve skutečnosti pochází z klecového chovu.

Rakouští aktivisté z VgT slavili úspěch. Některé supermarkety jim za kontrolu vajec začaly platit. V roce 2005 pak všechny řetězce odsouhlasily, že počínaje letošním rokem přestanou prodávat vejce z bateriových klecí (ne ze všech klecí, supermarkety si nechaly vejce z tzv. obohacených klecí - jsou větší, je v nich hnízdo a bidýlko). Ještě vstřícnější byl k aktivistům rakouský parlament. Odhlasoval, že od roku 2009 se nesmí chovat slepice v žádných klecích.

Takový vývoj je u nás zatím jen stěží představitelný. Česko dělá první krůčky k tomu, aby měl spotřebitel o životě hospodářských zvířat vůbec nějaké informace.

V západní Evropě je ale celkem běžné, že kromě bio značky pro produkty ekologického zemědělství mají svou značku také potraviny z tzv. welfarových chovů. Freedom Food v Británii či Red Master v Maďarsku oznamuje, že slepice žily na podlaze nebo ve výběhu, prasata mohla ven, dojnice z kravína na pastvu.

U nás zatím vzniklo jediné značení právě u vajec. Jen málokterý spotřebitel ale ví, že je skryto v prvním čísle kódu, který je vytištěný na skořápce. Nula znamená ekologický chov, jednička výběhový, dvojka chov na podestýlce a trojka je na vejcích od nosnic v kleci.

Zda je ale číselné označení pravdivé nebo je podobně jako v Rakousku někdy pouze lákadlem na zákazníka, těžko říci. V Česku testy zmíněnými dvanácti vejci prozatím skončily. „Kamarádská organizace VgT nám někdy kolem roku 2000 tu lupu darovala, jen jsme ji chtěli vyzkoušet,“ říká Marcela Freiová z Ochrany hospodářských zvířat. Předpokládá ale, že se takové klamavé reklamě začnou znovu věnovat.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat