Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věk souzených minulý režim příliš nezajímal

Česko

PRAHA Komunistický režim, jehož byla prokurátorka Ludmila Brožová Polednová představitelkou, si s věkem odsouzených nedělal nějaké větší problémy. V některých případech krádeží či „lehčích“ zločinů se sice kvůli veřejnému mínění lidé kriminálu mohli vyhnout, pokud byl ale člověk tehdejší nomenklatuře nepohodlný, věk nebyl žádným měřítkem.

„V procesu s Miladou Horákovou, kde jako žalobkyně Brožová Polednová vystupovala, byl například odsouzen tehdy jednasedmdesátiletý Vojtěch Dundr, nebo o dva roky mladší Františka Zemínová,“ uvedl historik Tomáš Bursík, podle kterého se poslání starších lidí do kriminálu rovnalo téměř rozsudku smrti.

„Je nutné uvědomit si, jak tehdejší kriminály vypadaly. Žádné oddělní pro přestárlé nebo něco podobného jako dnes neexistovalo. Lidé byli často přesouváni z jedné věznice do druhé. S dneškem se to prostě nedá vůbec srovnat,“ řekl Bursík.

Další historik, Pavel Paleček z Masarykovy univerzity v Brně, připomíná, že tehdy se lidé nedožívali tak vysokého průměrného věku. „V kriminále už vůbec ne. Mezi nejstarší, kteří v komunistických věznicích zemřeli, patří třiaosmdesátiletý Václav Brožák. O přístupu komunistické justice svědčí i případ bývalého náčelníka generálního štábu Bohumila Bočka. Nemohoucího osmašedesátiletého generála přinesli na nosítkách do soudní síně, byl odsouzen za vlastizradu a za deset dní poté zemřel,“ dodal Paleček.

Autor: