Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Velká sláva před sedmi sty lety

Česko

KRÁLOVSKÝ SŇATEK

PRAHA Těžko odhadnout, s jakými pocity si bral čtrnáctiletý Jan osmnáctiletou Elišku. Jisté je, že po sedmi stech letech stojí za to slavit jejich sňatek jako start úspěšného prolnutí slavné, ale končící dynastie Přemyslovců s perspektivní dynastií Lucemburků.

1. září 1310 se ve Špýru konala svatba prý sličné princezny s prvorozeným synem římského krále, manželé dostali lénem české království a Jan byl korunován českým králem. Korunovace páru byla pak v Praze v únoru 1311. Toto výročí od 15. 9. do 5. 12. připomene v Lapidáriu Národního muzea v Praze (na Výstavišti) expozice sochařských a kamenických prací, odlitků pečetí, heraldických znaků a dalších artefaktů z doby vlády posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků na českém trůně. Je předzvěstí zásadní výstavy Královský sňatek, která bude otevřena v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí od 4. listopadu do 6. února 2011.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...