Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velké prádlo jako úkol pro vědce

Česko

Ušetřili plyn, který by ročně vytopil 90 domácností, spotřebu vody snížili téměř o polovinu. Vědci z fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně už několik let vymýšlejí, jak zefektivnit praní ve velkokapacitních prádelnách. V nadějně rozjetých projektech pokračují v rámci nového centra NETME.

Při praní ve velkém odtéká spousta teplé vody bez užitku. Měření v prádelnách a počítačové simulace však brněnské vědce přivedly k nápadům, kde uspořit. „Vyvíjíme také vlastní software pro zpracování naměřených dat,“ říká Martin Pavlas.

Ve starší prádelně snížili spotřebu zemního plynu na ohřev vody až o 64 procent. I v moderních provozech ale dovedou nainstalováním tepelného výměníku uspořit třetinu energie. Výrazně snížili také spotřebu vody: u starších zařízení z 10 na 6 litrů na kilogram prádla, u novějších zhruba ze 6 litrů na 4,5.

Výměník tepla vyvinutý na základě propočtu brněnských vědců se nyní používá v šesti prádelnách, jedna je dokonce v zahraničí, v Estonsku. „Každá aplikace je do jisté míry ojedinělá a vyžaduje odlišné řešení. Lze využít stejné principy a postupy, ale ‚oblek musí být ušitý na míru‘ pro daného zákazníka,“ upozorňuje Martin Pavlas.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!