Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velký bratr šmíruje řidiče. Policie má obří databázi z kamer

Česko

  7:00aktualizováno  11:52
PRAHA - Jen málokdo si vzpomene, kde všude se svým autem jezdil předloni, dejme tomu 14. března. Pokud to však bylo v Praze, mohla by mu paměť osvěžit policie. Státní policie totiž roky archivuje data z kamer - poznávací značku a fotografii řidiče, i když neporušil předpisy.
Radar - ilustrační foto

Radar - ilustrační foto foto: Reprofoto

Exposlanec a odborník na ochranu osobních údajů Oldřich Kužílek tvrdí, že pražská státní policie může či ještě zcela nedávno mohla ve svých databázích dohledat, jak se Prahou pohybovalo libovolně vybrané auto, a to mnoho let nazpět.

Anketa

Myslíte si, že policie někdy zneužije záběry kamer?

Ano. 9723
Ne. 1262
Nevím. 659

Policie podezření z šmírování odmítá. Úřad pro ochranu osobních údajů přesto chystá kontrolu.

Kužílek tvrdí, že policie protiprávně archivuje data - poznávací značku a fotografii řidiče - z kamer systému úsekového měření rychlosti. Těch je v Praze 19 a některé fungují již od 90. let. Podle Kužílka navíc vůbec není důležité, jestli jel řidič nepovolenou rychlostí. Kamery totiž podle něj zaznamenají každý projíždějící vůz. "Vytváří se gigantická databáze o pohybu občanů, kteří nic neudělali, a tato data mohou být zneužitelná," tvrdí Kužílek.

Náměstek pražské policie pro kriminální službu Ivan Smékal tvrdí, že policie "neshromažduje nic bez zákonného podkladu", a dodává: "Týká se to pouze podezření z trestné činnosti, nikoliv masivního sledování." Přesné údaje o četnosti využívání dat z kamer pak podle něj není možné zjistit okamžitě.

Více o tom, jak policie šmíruje občany, najdete v pátečním vydání deníku

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...