Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký bratr šmíruje řidiče. Policie má obří databázi z kamer

Česko

  7:00aktualizováno  11:52
PRAHA - Jen málokdo si vzpomene, kde všude se svým autem jezdil předloni, dejme tomu 14. března. Pokud to však bylo v Praze, mohla by mu paměť osvěžit policie. Státní policie totiž roky archivuje data z kamer - poznávací značku a fotografii řidiče, i když neporušil předpisy.
Radar - ilustrační foto

Radar - ilustrační foto foto: Reprofoto

Exposlanec a odborník na ochranu osobních údajů Oldřich Kužílek tvrdí, že pražská státní policie může či ještě zcela nedávno mohla ve svých databázích dohledat, jak se Prahou pohybovalo libovolně vybrané auto, a to mnoho let nazpět.

Anketa

Myslíte si, že policie někdy zneužije záběry kamer?

Ano. 9723
Ne. 1262
Nevím. 659

Policie podezření z šmírování odmítá. Úřad pro ochranu osobních údajů přesto chystá kontrolu.

Kužílek tvrdí, že policie protiprávně archivuje data - poznávací značku a fotografii řidiče - z kamer systému úsekového měření rychlosti. Těch je v Praze 19 a některé fungují již od 90. let. Podle Kužílka navíc vůbec není důležité, jestli jel řidič nepovolenou rychlostí. Kamery totiž podle něj zaznamenají každý projíždějící vůz. "Vytváří se gigantická databáze o pohybu občanů, kteří nic neudělali, a tato data mohou být zneužitelná," tvrdí Kužílek.

Náměstek pražské policie pro kriminální službu Ivan Smékal tvrdí, že policie "neshromažduje nic bez zákonného podkladu", a dodává: "Týká se to pouze podezření z trestné činnosti, nikoliv masivního sledování." Přesné údaje o četnosti využívání dat z kamer pak podle něj není možné zjistit okamžitě.

Více o tom, jak policie šmíruje občany, najdete v pátečním vydání deníku

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat