Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Velký návrat exžalobkyně Vesecké: kryje záda šéfce ERÚ

Česko

  9:05
PRAHA - Bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká se vrátila do státních služeb. Od úterka je místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který vede Alena Vitásková. Vesecká se proslavila v kauze justiční mafie, která měla ohýbat trestní kauzy. Teď získala široké kompetence: dohlíží na legislativně-právní úsek úřadu, poskytování licencí či na ochranu spotřebitelů.

Renata Vesecká foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

„Úřad v současnosti registruje 70 trestních oznámení a celou řadu správních sporů. Bylo potřeba obsadit pozici, která byla od loňského roku prázdná. A paní Vesecká přijala nabídku předsedkyně stát se její zástupkyní,“ řekl LN mluvčí ERÚ Jan Chvojka. 

Dokončení ze strany 1 Energetický regulační úřad se po nástupu Vitáskové do funkce v srpnu 2011 pustil do boje se solárními barony, kteří od státu v příštích dvaceti letech získají téměř bilion korun. Podle některých analýz má přitom každá pátá solární firma neznámého či těžko dohledatelného vlastníka.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni se objevily informace, že se někdo pokusil Vitáskovou zabít. Z výtahu pro auta v jejím domě neznámý pachatel vymontoval šrouby a hrozilo jeho zřícení.

Vitásková navíc čelí obžalobě v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren Saš Sun a Zdeněk Sun v Chomutově. K provozu zařízení za 1,1 miliardy korun potřebovali investoři licenci ERÚ. Jenže tu získali za podivných okolností v posledních hodinách roku 2010, kdy ještě platila vyšší, státem garantovaná výkupní cena elektřiny. Později bylo udělení licence zpochybněno, přesto Vitásková rozhodla, že ji elektrárnám ponechá.

Podle státního zástupce však elektrárny nebyly hotové a licenci neměly získat. Státu tak může vzniknout škoda až 1,9 miliardy korun. V případu je obžalovaných celkem deset lidí. Čtyři z nich ze zneužití pravomocí úřední osoby a Vitásková z napomáhání tomuto trestnému činu.

Mluvčí ERÚ odmítl, že by angažmá Vesecké nějak souviselo s trestním stíháním Vitáskové. „V žádném případě. Toto je soukromá záležitost paní předsedkyně, která na to má tři jiné právníky. Kauza se úřadu naprosto netýká,“ řekl LN Chvojka.

Faktury bez výstupu?

A policie brousí i okolo nové posily Vitáskové. V létě HN uvedly, že se pražští kriminalisté zabývají smlouvou, kterou uzavřel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových s bývalou nejvyšší žalobkyní Veseckou na právní poradenství. Měsíčně si exžalobkyně účtovala 35 tisíc korun za dvacet hodin právních služeb. Policistům, kteří mají podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, se však nepodařilo najít výstupy její činnosti.

Druhým právníkem, který Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových takto radil, byl bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. I jeho označila v roce 2007 bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová za člena justiční mafie stejně jako Veseckou či exministra spravedlnosti Pavla Němce. Tito a další čtyři osoby podle Benešové ovlivňovali například korupční kauzu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka.

Benešová následně čelila žalobě na ochranu osobnosti. Po mnohaletém soudním sporu pak Benešová přistoupila letos v září na smír. Za to, že nevezme zpět omluvu za sedm let starý výrok, jí protistrana vrátí náklady na řízení ve výši 400 tisíc korun. A dohody se drží. LN požádaly Benešovou o komentář k nové funkci Vesecké. Přišlo od ní jen stručné: „Nebudu komentovat!“

Štít proti žalobcům

Vesecká, která v letech 2005 až 2010 zastávala funkci nejvyšší státní zástupkyně, nyní bude zastupovat ERÚ proti svým dřívějším podřízeným. Šéfka energetického regulátora považuje obžalobu v kauze chomutovských fotovoltaik za tažení proti své osobě.

Nelíbila se jí ani srpnová „šťára“ protikorupční policie v ERÚ, kterou považuje za zásah do nezávislosti úřadu. Dokonce se kvůli postupu žalobců obrátila na ministry Sobotkovy vlády a zvažuje stížnost u Ústavního soudu.

V tomto ohledu může Vesecká posloužit Vitáskové jednak znalostí soustavy státních zastupitelství, ale i kontakty na vlivné lidi z politiky. „Vitásková s Veseckou se znají minimálně z doby, kdy byla Vesecká nejvyšší žalobkyní. Určitě ji bude používat proti nám žalobcům,“ řekl LN pod podmínkou anonymity vysoce postavený představitel státního zastupitelství.

Článek vyšel ve středečním vydání LN

Autor: