Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Muž polil plot ukrajinského velvyslanectví v Praze červenou barvou

Česko

  9:39aktualizováno  18:48
Plot u sídla ukrajinského velvyslanectví v pražské Bubenči polil někdo v noci červenou barvou. Policejní mluvčí Jan Rybanský potvrdil, že se od nočních hodin policisté zabývají případem polití oplocení domu v ulici Charlese de Gaulla. Barva je na několika desítkách metrů zdi. Policie bude velvyslanectví nepřetržitě střežit, řekla mluvčí Kateřina Rendlová.

„Mohu potvrdit, že neznámý pachatel polil oplocení domu v ulici Charlese de Gaulla v Bubenči v Praze 6 červenou barvou. Zjišťujeme, kdo to mohl být,“ řekl ráno policejní mluvčí.

Odpoledne policie zveřejnila video z pouliční kamery, která pachatele zachytila při činu. Pokud jej někdo pozná, má volat linku 158.

Podle vyjádření tiskové mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze Tetiany Okopné se událost stala kolem třetí hodiny ranní. Stejnou informaci potvrdil i policejní mluvčí.

Policie bude v reakci na tento incident velvyslanectví nepřetržitě střežit, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Rendlová připomněla, že policie zajišťuje bezpečnost všech zastupitelských úřadů, rozsah opatření se stanovuje podle vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace. „Velvyslanectví Ukrajiny je od počátku válečného konfliktu posouzeno jako rizikový objekt, avšak do dnešního dne s minimálním výskytem bezpečnostních incidentů,“ uvedla mluvčí.

Opatření, která policie při ochraně úřadu nastavila, se podle ní od únorového začátku ruské invaze několikrát měnila. „V reakci na incident, ke kterému došlo v noci na dnešek, přijala Policie ČR adekvátní opatření, které spočívá v nepřetržitém fyzickém střežení objektu,“ dodala.

Pachatel podle Okopné barvu vylil a nasprejoval na plot, informační cedule a schody. Policisté se případem od ranních hodin zabývají, zatím ho prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci.

V minulosti se podobné akce děly u ruského velvyslanectví v Bubenči. Jeho budovu postříkali demonstranti červenou barvou symbolizující krev v den zahájení útoku Ruska na Ukrajinu. Tehdy, 24. února, před ruskou ambasádou demonstrovaly proti ruské agresi desítky lidí.

Protesty se pak v následujících dnech opakovaly, rudá barva se objevila na schodech před ruským velvyslanectvím. Aktivisté vyzývali k akci nazvanou Krvavý měsíc, během něhož měli lidé pěti litry umělé krve polít jakýkoliv majetek Ruské federace kdekoliv na světě, a upozornit tak na oběti války na Ukrajině.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...