Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Státní zastupitelství obžalovalo ředitele ústavu, kde při požáru zemřelo 9 lidí

Dům pro zdravotně postižené ve Vejprtech, kde při tragédii v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátý zemřel později v nemocnici. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Státní zastupitelství podalo obžalobu na ředitele Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech na Chomutovsku, pod kterou patří domov pro mentálně postižené, uvedla Česká televize. Kvůli jeho požáru v roce 2020 zemřelo devět lidí.
  11:25aktualizováno  15:57

Informaci dnes potvrdila okresní státní zástupkyně Eva Seifertová. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení.

„Byla podána obžaloba včera (ve středu) k Okresnímu soudu v Chomutově,“ uvedla Seifertová.

Při požáru v domově pro mentálně postižené v roce 2020 zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Událost patří mezi nejtragičtější požáry v republice.

Požár podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Podle dřívějších informací řediteli policie vyčítá fungování domova před požárem.

Koláček dnes řekl, že k podané obžalobě žádné bližší informace zatím nemá. „Přišlo mi to datovou schránkou jako soukromé osobě, můj obhájce to ještě neví. Vzhledem k tomu, že jsem to dostal ve středu, tak k tomu nemůžu nic říct,“ uvedl.

V domově Kavkaz B začalo hořet 19. ledna 2020 brzy ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc.

Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm. S devíti oběťmi je tento požár jedním z nejtragičtějším v zemi. Při nejtragičtějším požáru v historii samostatné ČR zemřelo v srpnu 2020 v panelovém domě v Bohumíně 11 lidí.

V roce 2022 zemřeli dva lidé při požáru Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy, desítky lidí hasiči evakuovali. Krajští kriminalisté případ stále prověřují, řekla mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková. Dodala, že ukončeno nic není a zatím není nikdo obviněn.

Rekonstrukce budovy je u konce. „Termín otevření ještě neznáme. Jsme ve fázi kolaudačního procesu. Doufáme, že to bude již brzy,“ sdělil člen správní rady Domova Alzheimer Roztoky u Prahy Radek Žádník.

31. srpna 2020

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!