Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Věřím, že to prezident podepíše po irském ANO“

Česko

Někteří čeští politici doufají v brzké ukončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Jiní naopak připravují ústavní stížnost, kterou chtějí podat na začátku srpna.

PRAHA Václav Klaus, to je postava, ke které se nyní upírají zraky všech českých politiků. Právě jeho podpis totiž chybí na Lisabonské smlouvě, kterou již schválil český parlament. Zatímco jedna část českého politického spektra doufá, že dokument brzy podepíše. Druhá věří v pravý opak.

Český premiér Jan Fischer včerejší rozhodnutí německého ústavního soudu uvítal. Jak se již několikrát nechal slyšet, doufá, že ratifikace bude zdárně dokončena i v Česku. „Považuji dnešní rozhodnutí německého ústavního soudu za důležitý pozitivní krok směrem k ratifikaci Lisabonské smlouvy a institucionální stabilitě Evropské unie,“ uvedl Fischer. Pokud jde o možný vliv německého verdiktu na situaci v České republice, šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek k tomu podotkl: „Myslím si, že se ta pozice uzavírá, pokud vím, tak teď už zbývá podpis prezidenta v Polsku a samozřejmě Irsko -a předpokládám, že prezident Václav Klaus bude toto vnímat.“ Paroubek věří, že prezident Lisabon podepíše po irském referendu. Nedomnívá se, že Václav Klaus bude čekat až na výsledek voleb v Británii, které se mají konat příští rok v létě. „Myslím, že pan prezident půjde cestou v rámci ústavy, a ne cestou neústavní,“ řekl LN Paroubek.

Samotný Klaus německý verdikt nijak blíže nekomentoval. „Prezident toto rozhodnutí bere na vědomí,“ uvedl pouze jeho mluvčí Radim Ochvat. Právě na Klausovo nepodepisování dokumentu sází někteří senátoři ODS, kteří v těchto chvílích dávají dohromady ústavní stížnost, aby mohli Lisabonskou smlouvu napadnout u českého ústavního soudu. Již nyní mají skluz, doufají ale, že stížnost podají na začátku srpna. „Máme totiž těch stížností několik, tak to musíme nějak sladit. Navíc jeden náš právník si zlomil ruku, ale snad to stihneme,“ řekl pro LN senátor Jiří Pospíšil. „Prezidenta jsme požádali, aby to nepodepisoval, on nám vyhověl. Tady nehrozí žádné nebezpečí, že by nám to podepsal, než bychom to podali,“ dodal. Potřebných 17 podpisů pro ústavní stížnost prý mají zajištěných.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...