Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Veslař Synek je opět motorkářem

PRAHA Dlouho před olympijskými hrami prodal motorku, aby si v přípravě na Peking náhodou neublížil. Nyní už ji ale má zpět. „Yamaha, 1670 kubíků,“ hlásí skifař Ondřej Synek, který se tak znovu může prohánět za řídítky. „Ale moc tomu nedávám, je dost zima. Za měsíc, co mi říká pane, jsem najel sotva tisíc kilometrů,“ pokyvuje hlavou šestadvacetiletý dlouhán, kterého včera v Praze už podruhé vyhlásili českým veslařem roku.

V anketě veslařů, trenérů a činovníků slavil jasný triumf, olympijské stříbro a k tomu již čtvrté celkové vítězství v seriálu Světového poháru mají svou váhu.

„Je to příjemné, ale ještě lepší by bylo, kdybych tuhle anketu vyhrál za olympijské zlato,“ připomene svůj velký sen a cíl, a tím i finálový závod z Pekingu. V něm sice porazil mistra světa Drysdalea z Nového Zélandu, ale všechny zaskočil obhájce zlata z Atén Nor Tufte.

„Aspoň mám motivaci do dalších let,“ dodává s úsměvem majitel pěti medailí z MS a olympiády. Díky sponzorskému daru si v září mohl s přítelkyní dopřát osmidenní dovolenou na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

„Byla to nádhera. Lyžoval jsem na vodě, šnorchloval, z katamaránu jsme pozorovali delfíny. Byl to můj nejexotičtější zážitek,“ líčí.

Ve středu při vyhlášení nejlepších armádních sportovců skončil třetí hned za olympijskými vítězi Barborou Špotákovou a Davidem Kosteleckým. Může srovnat tuto anketu s nynější veslařskou?

„Myslím, že ta veslařská je fakt jen za výsledky. Ale třetí místo mezi hvězdami českého sportu je možná cennější,“ připouští.

Právě ve středu křtil novou osmiveslici Dukly, jež nese jméno olympijského vítěze Václava Kozáka.

„Chtěl jsem udělat Schumachera a postříkat všechny kolem, ale můj nápad se moc nelíbil,“ vtipkuje.

O medaile pouze na skifu Existuje idea, aby nejlepší veslaři usedli právě do osmiveslice a pokusili se na mistrovství světa o medaili. Jak se k tomu staví Synek?

„Na osmě možná pojedeme jeden závod Světového poháru, zřejmě bych strokoval. Ale zatím jde spíš o pobřežní řeči,“ míní.

Podle jeho kouče Milana Dolečka by osma na šampionátu byla krokem vedle. „Postavit kvalitní osmu by znamenalo stáhnout lidi z jiných dobrých posádek, a k tomu není chuť. Ondřej ještě není ani mistrem světa, ani olympijským vítězem, a má na to,“ je přesvědčený trenér.

Veslařská posádka roku 2008: 1. Ondřej Synek (skif) 65, 2. Mirka Knapková (skif - 5. na OH, 2. v SP, 1. na ME) 28, 3. Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth (čtyřka „bez“ - 5. na OH) 26.

Trenér roku: Milan Doleček 33, 2. Petr Blecha 32.