Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Veteráni The Ex míří do Akropole

Česko

PRAHA Nizozemská čtveřice The Ex, známá mimo jiné netradičními způsoby své propagace, se zítra zastaví v pražském Paláci Akropolis. Jejich hudba se objevila před posluchači koncem 70. let v nizozemských squatech. Postupně do sebe vstřebali vliv toho nejzajímavějšího, co se v rockové hudbě událo v posledním čtvrtstoletí. První koncerty odehráli roku 1979 v holandských squatech.

Tehdy také proběhla jediná reklamní kampaň v historii skupiny, vytvářená spiklenecky pomocí sprejů a graffiti. Název Ex skupina zvolila prý proto, že se dá nastříkat na zeď za pouhé dvě vteřiny.

Když roku 1988 jeli na svůj první koncert do Budapešti, cestou strávili dlouhých sedmnáct hodin na československých hranicích. Pro prestižní přehlídku vážné i experimentální hudby Holland Festival sestavili dvacetičlenný big-band Ex Orkest, s nímž roku 2002 vystoupili v Anglii na festivalu All Tomorrow’s Parties. V témž roce bubenice skupiny Katherina koncertuje v Beneluxu s Ivou Bittovou.

V létě 2005 účinkovali The Ex v divadelní adaptaci filmu Mechanický pomeranč. Na jejich posledním albu se podílel třiasedmdesátiletý etiopský saxofonista Getatchew Merkuria, s nímž letos v lednu koncertovali v Addis Abebě. Speciálně pro etiopské publikum vydali kazetovou verzi CD v nákladu deseti tisíc kopií a v rámci propagace nahrávky rozdali část nákladu místním taxikářům.

Čtveřice The Ex bývá označována za „postrockovou“ či spojována s punkovými kořeny, nikdy ale nebyla závislá na dobových trendech. Ve výčtu jmen, s nimiž The Ex spolupracovali, nechybí například Sonic Youth, Tortoise, Tom Cora, Chumbawamba, John Cale band, Shellac, Fugazi, malijský hráč na koru Djibril Diabate či Konono No.1 z Konga. The Ex vydali dvacítku alb, odehráli víc než 1300 koncertů po celém světě.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.